Isparta ili dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde insan kaynakları yönetimi uygulamaları analizi
Analysis of human resources management practies in enterprises operating in the foreign trade sector of Isparta province
  1. Tez No: 710248
  2. Yazar: MİNE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi, işletmeler açısından rekabet üstü olmanın kaynağı olarak değerlendirilmekte ve günümüz koşullarında işletmelerde çalışan insan gücü kaynağın ötesinde kıymet olarak konumlandırılmaktadır. İşletmelerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının belirlenmesi ve işe alınması, işletmeyi geleceğe taşımaları için kariyer planlarının yapılması, işgörenlerin ücretlendirilmesi, verimli bir çalışan olmaları için eğitilmeleri ve geliştirilmeleri, işletme içerisinde bağlılığı yüksek olduğu bir çalışma ortamı oluşturulması, iş güvenliğinin ve sendikal ilişkilerin düzenlenmesi, çalışanların ve işletmenin korunmasına yönelik hukuki yükümlülüklerin gerçekleştirilmesi insan kaynakları yönetiminin temel faaliyet alanını oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, Isparta İlindeki ihracatçı işletmelerin insan kaynakları yönetimi bağlamında gerçekleştirdiği uygulamaların ortaya konulması amaçlanmış bulunmaktadır. Böylelikle Isparta ilindeki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tarafından insan kaynakları uygulamalarının bir görünümü elde edilmiştir. Veriler Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yayımlanan ihracatçı üye listesi baz alınarak, e-posta aracılığı ile anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile betimsel analiz yapılarak mevcut durum ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında insan kaynakları uygulamalarının kuruluş yılı, faaliyet gösterilen sektör, çalışan sayısı ve insan kaynakları departmanının olup olmamasına göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is considered as the source of being above competition in terms of businesses, and in today's conditions, the manpower working in the businesses is positioned as an asset beyond the resource. Determining and hiring the qualified human resources needed in enterprises, making career plans to carry the enterprise to the future, remuneration of the employees, training and developing them to be efficient employees, creating a working environment with high commitment within the enterprise, arranging job security and union relations, the realization of legal obligations fort he protection of the enterprise constitutes the main field of activity of human resources management. In this context, in this study, it is aimed to reveal the practices of exporting enterprises in Isparta Province in the context of human resource management. Thus, a view of human resources practies by small and medium-sized enterprises in the province of Isparta has been obtained. The data were obtained by using the survey method via e-mail, based on the exporter member list published by the Isparta Clamber of Commerce and Industry. The current situation was tried to be revealed by making descriptive analysis with the data obtained. Within the scope of the research, it has been evaluated whether human resources practices differ according to the year of establishment, the sector in which it operates, the number of employees and whether there is a human resources department.