Çevrimiçi ortamlarda performans görevlerini bireysel ve işbölümüyle gerçekleştiren öğrencilerin bağlılık ve katılımlarının incelenmesi
Investigation of engagement and participation of students completing performance tasks individually and cooperatively in online environments
- Tez No: 710255
- Danışmanlar: PROF. DR. SERÇİN KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi ortamlarda performans görevlerini bireysel ve işbölümüyle gerçekleştiren öğrencilerin bağlılık (engagement) ve katılımları (participation) arasındaki farkı incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna ait veriler, kullanılan çevrimiçi platformunun sistem kayıtlarındaki öğrenci etkinlik erişim sayı ve süreleri ile Öğrenci Bağlılık Ölçeği ön ve son testlerinden alınan puanlardan sağlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutuna ait veriler ise canlı ders platformundan elde edilen video ve odak grup görüşmesi kayıtlarından sağlanmıştır. Çevrimiçi ortamlarda bireysel ve işbölümüne dayalı performans görevi gerçekleştiren öğrencilerin katılımlarında oluşan değişimi incelemek için öğrenme yönetim sistemi platformundan sağlanan etkinlik erişim verileri Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin canlı ders katılım süreleri de betimsel olarak gösterilmiştir. Uygulama öncesi dönemde katılım açısından, işbölümüyle çalışanlar ile bireysel çalışanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p=0,141 >0,05). Uygulama sürecinde katılım açısından, işbölümüyle çalışanlar lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p=0,01 0,05), son test sonuçlarına göre, işbölümüyle çalışan öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunmaktadır (p=0,012 0,05, son test: p=0,263 >0,05). Sonuç olarak performans görevlerinin işbölümüyle yerine getirilmesinin çevrimiçi öğrencilerin davranışsal ve duyuşsal bağlılıklarını arttırmak için kullanımının uygun olduğu düşünülmektedir. Çevrimiçi ortamlarda performans görevi gerçekleştiren öğrencilerin katılımları ile bağlılıkları arasındaki ilişki araştırılırken canlı ders katılım oranları ve bağlılık son test puanları ile Spearman ρ değeri hesaplanmıştır. İşbölümüne dayalı çalışan öğrenciler için istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir (p=0,019 0,05). Bu bulgular ışığında, çevrimiçi öğrencilerin derse bağlılık ve katılımlarını arttırmak için performans görevlerini işbölümüyle yapmaları istenebilir. İşbölümüyle çalışan öğrencilerin, çevrimiçi derse bağlılık hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla odak grup görüşmesi yapılmıştır. Görüşme kayıtlarına tema analizi uygulanmıştır. Öğrencilerin çevrimiçi öğretimde işbölümüyle çalışmayı etkili fakat zor buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the difference between engagement and participation of students who perform performance tasks individually and cooperatively in online environments. Mixed method was used in the research. The data on the quantitative dimension of the research were provided by the student activity access numbers and durations in the system records of the online platform used, and the scores obtained from the Student Engagement Scale pre- and post-tests. The data on the qualitative dimension of the research were obtained from the video and focus group interview recordings of the live lesson platform. To examine the change in the participation of students who perform individual and cooperative performance tasks in online environments, the activity access data obtained from the learning management system platform was subjected to the Mann Whitney U test. In addition, the duration of the live lesson participation of the students is shown descriptively. In terms of participation in the pre-application period, no statistically significant difference was found between those working cooperatively and individually (p=0.141 >0.05). In terms of participation in the implementation process, a statistically significant difference was found in favor of students who works cooperatively (p=0.01 0.05), according to post-test results, there is a significant difference in favor of students working cooperatively (p=0.012). 0.05, post-test: p=0.263 >0.05). As a result, it is thought that the fulfillment of performance tasks cooperatively is appropriate to use to increase the behavioral and affective engagement of online students. While investigating the relationship between the participation and engagement of students performing performance tasks in online environments, the Spearman ρ value was calculated with live lesson participation rates and engagement post-test points. A statistically significant positive correlation was found for students working cooperatively (p=0.019 0.05). In the light of these findings, online students may be asked to perform performance tasks cooperatively to increase their engagement and participation in the course. A focus group interview was conducted to determine the opinions of the students working cooperatively about their engagement to the online course. Theme analysis was applied to the interview records. It has been determined that students find it effective but difficult to work cooperatively in online teaching.