Mersin ilinde bulunan yaş meyve sebze ihracatçılarının uluslararası mal satım sözleşmeleri konusundaki farkındalıkları hakkında bir araştırma ve değerlendirme
A research and evaluation on the awareness of fresh fruit and vegetable exporters in Mersin on international sale contracts
  1. Tez No: 710254
  2. Yazar: FATMA PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ulus devletlerin ekonomik olarak ilerlemesiyle beraber devletlerin milli hukuklarının göz önünde olması, uluslararası mal satımı konusunda tekdüzeliği zor duruma getirmiştir. Satım hukukunun tekdüzeleşmesi, temel olarak iktisadi gereksinimlerden meydana gelmiştir. Tarafların uydukları milli hukukların türlerinin çok olması ve olası bir uyuşmazlıkta hangi hukuk ilkelerinin geçerli olacağı konuları öngörülebilirlik ile alakalı sorunlara sebep olmakta ayrıca bu husus, değişik devletlerdeki tüccarlara hangi ilkelerin tesis edileceğinin tespit edilmesi ve hukuki ayrılıkların takibi gibi değişik ilave işlem maliyetleri ortaya çıkarmaktadır. Sözleşmenin meydana getirdiği riskler haricinde mümkün olduğu kadar ilave risklerden kurtulma amacında olan sözleşme tarafları açısından ilave işlem maliyetleri, bazı zaman ticaret yapmama nedeni olabilmekteydi.. Bu ve buna benzer nedenlerle, her iki tarafa da tesis edilebilecek özellikteki satım hukukunun tekdüzeleştirilmesiyle alakalı faaliyetler, hem hukuki tespitleri sağlaması hem de ilave işlem masraflarını düşürmesi bakımından gittikçe daha önemli olmaya başlamıştır. Bu çalışmada uluslararası mal satım sözleşmelerinin ayırıcı özellikleri, Borçlar Kanunu'nda satış sözleşmeleri ve CISG ile ilişkisi konuları ele alınarak, uluslararası mal satım sözleşmeleri ile iç mal satım sözleşmelerinin farkları değerlendirilecektir ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak Mersin İlinde faaliyet gösteren yaş sebze ve ihracatçılarının uluslararası mal satım sözleşmeleri konusundaki farkındalıkları hakkında bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the progress of nation-states, the fact that the national laws of the states were taken into consideration made uniformity difficult. The uniformization of the law of sale was mainly composed of economic needs. The fact that there are many types of national laws that the parties comply with and which legal principles will apply in a possible dispute cause problems related to predictability, and this issue also creates different additional transaction costs such as determining which principles will be established for traders in different states and following legal differences. Additional transaction costs could sometimes be a reason not to trade, for the parties to the contract, who aimed to avoid additional risks as much as possible, apart from the risks posed by the contract. For these and similar reasons, activities related to the uniformization of the law of sale, which can be established for both parties, have become more and more important in terms of both providing legal determinations and reducing additional transaction costs. In this study, the distinctive features of international goods sales contracts, sales contracts in the Code of Obligations and their relationship with CISG will be discussed, the differences between international goods sales contracts and domestic goods sales contracts will be evaluated and the international goods of fresh vegetables and exporters operating in Mersin will be evaluated by using semi-structured interview method. An assessment will be made about their awareness of sales contracts.