Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele politikası
Turkey's fighting policy with coronavirus
  1. Tez No: 710264
  2. Yazar: MELAHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze değin birçok krizle mücadele etmiştir. Meydana gelen her kriz için bir çözüm yolu üretilmiştir. Geçmişte oluşturulan bu çözümler belirli bir kavram ile ifade edilmese de günümüzde kamu politikası olarak ifade edilmektedir. Ortaya çıkış noktası belli olmayan kamu politikası, birden fazla tanıma karşılık gelmektedir. Farklı şekillerde oluşturulan kamu politikaları ile sorunlara çözüm bulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, koronavirüsle (COVID-19) mücadelede Türkiye'nin ortaya koyduğu sağlık, ekonomi, sosyal ve eğitim alanındaki politikaların artı ve eksi yönlerinin araştırarak doküman analizini gerçekleştirmektir. Analizi yapılırken koronavirüsle mücadelede başarılı olarak ifade edilen yedi ülke (Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Tayvan, İzlanda, Yeni Zelanda, İsveç ve Almanya) seçilerek karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda Türkiye'ye yönelik dersler çıkartılması amaçlanmıştır. Başarılı olarak ifade edilen yedi ülkenin COVID-19 mücadelede uygulamış olduğu politikalar çalışmada açıkca ifade edilmiştir. Türkiye'nin COVID-19 krizi ile mücadelesinde uygulamış olduğu politikalar belirlenmiştir ve başarılı olarak ifade edilen ülkeler grubunda olup olmadığı karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Türkiye'de salgının ilk ortaya çıktığı tarihin ele alınması, salgına hazırlıklı olması ve birçok açıdan alt yapısının yeterli olması açısından günümüze kadarki süreçte başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind has struggled with many crises from past to present. A solution has been produced for every crisis that occurs. Although these solutions created in the past are not expressed with a specific concept, they are expressed as public policy today. Public policy, whose origin is unclear, corresponds to more than one definition. It is tried to find solutions to the problems with public policies created in different ways. The aim of this study is to analyze the pros and cons of Turkey's policies in the field of health, economy, social and education in the fight against coronavirus (COVID-19). While making the analysis, seven countries (People's Republic of China, South Korea, Taiwan, Iceland, New Zealand, Sweden and Germany) that were declared successful in the fight against coronavirus were selected and compared. As a result of the comparison, it is aimed to draw lessons for Turkey. The policies implemented by seven successful countries in the fight against COVID-19 are clearly expressed in the study. The policies that Turkey has implemented in its fight against the COVID-19 crisis have been determined and it has been comparatively analyzed whether it is in the group of countries that are expressed as successful. It has been concluded that Turkey has been successful in the process until today in terms of handling the first date of the outbreak, being prepared for the epidemic and having sufficient infrastructure in many respects.