Antidepresan ilaçlar (Trazodone, Sertraline, Paroxetine ve Amitriptyline)'ın, insan mikroglia hücre serisindeki (HMC3) olası toksik etkilerinin, SIRT1/PGC1α/TFAM sinyal yolağı ve intihar adayı genler ile ilişkileri
Evaluation of the relationship between potential toxic effects of antidepressant drugs (Trazodone, Sertraline, Paroxetine, and Amitriptyline) on human microglia cell line (HMC3) and their impact on SIRT1/PGC1α/TFAM signal transduction pathway and suicide candidate gene expression levels
  1. Tez No: 903273
  2. Yazar: HASAN ÇOBANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Farmasötik Toksikoloji, Genetik, Forensic Medicine, Pharmaceutical Toxicology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya genelinde 300 milyondan fazla insan depresyonla mücadele etmektedir ve depresyon dünya genelinde iş gücü kayıplarının en büyük nedeni olarak gösterilmektedir. Ülkemizde de depresif hastalıkların görülme sıklığı ve bu hastalıkların sebep olduğu ekonomik yük her geçen yıl artmaktadır. Şiddetli depresyonu olan genç bireyler, intihar olasılığı bakımından, normal popülasyon ile karşılaştırıldığında, 30 kat daha yüksek olasılığa sahiptir. Bu durum, depresyon ve intihar olgularının toplum sağlığı ve ekonomi açısından önemini işaret etmektedir. 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan koronavirus pandemisi nedeniyle dünya genelinde depresyon ve intihar olguları hem nitelik hem de nicelik açısından bambaşka bir boyuta evrilmiştir. Antidepresanlar, depresif hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte, bu ilaçların etki mekanizmaları halen tüm yönleriyle aydınlatılabilmiş değildir. Bu nedenle klinik uygulamaların iyileştirilmesi için antidepresanların bilinmeyen etkileriyle ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca depresyonlu bireylerde kendi kendini zehirleme vakaları genellikle reçeteli antidepresanların kullanımıyla gerçekleştiğinden bu ilaçların toksisitesi ile ilgili bilgiler büyük önem taşımaktadır. Trazodone, sertraline, paroxetine ve amitriptyline, en yüksek intihar vakalarının görüldüğü antidepresanlar olarak bildirilmiştir. Antidepresan tedavisiyle ortaya çıkan intihar düşüncesi aralarında GRIK2 geninin de bulunduğu bazı aday genlerin ifade düzeyi değişimleriyle ilişkilendirilmektedir ve intihar sonucu hayatını kaybeden kişilerde PLSCR4 gen ifadesinin azaldığı gösterilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda HMC3 hücrelerinde antidepresan ilaçların, intihar aday genleri olan PLSCR4 ve GRIK2'nin gen ekspresyonu üzerindeki etkileri RT-PCR yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
More than 300 million people around the globe suffer from depression, which constitutes the single largest factor contributing to global disability. The prevalence of depressive disorders and the resulting economic burden they brought about are also increasing in Türkiye with each passing year. Adolescents with severe depression have a 30-fold higher probability of committing suicide compared to the general population, indicating the importance of depression and suicide in terms of public health and the economy. Due to the coronavirus pandemic that emerged towards the end of 2019, both quality and quantity of depression and suicide cases have evolved to a completely different dimension globally. Although antidepressants are widely used in the treatment of depressive disorders, all aspects of mechanism of action of these drugs is not fully understood yet. Therefore, studies on the unknown effects of antidepressants are needed in order to improve clinical practice. Besides, the knowledge regarding the toxicity of these drugs is of great importance since self-poisoning in depressed individuals often occur with the use of prescribed antidepressants. Trazodone, sertraline, paroxetine, and amitriptyline have been reported to be the antidepressants with the highest incidence of suicide attempts. Various suicide candidate genes, including GRIK2 have been related to treatment emergent suicidal ideation and lower PLSCR4 gene expression levels have been shown in suicide deaths. Therefore, we investigated the effects of antidepressant drugs on gene expression levels of PLSCR4 and GRIK2 suicide candidate genes in HMC3 cells via RT-PCR method.