Türkiye'de teknolojik gelişmelerin istihdam ve işsizlik üzerine etkilerinin ampirik analizi
In Turkey empirical analysis of on employment and unemployment impacts on technological developments
- Tez No: 710266
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Teknolojinin tarihsel süreçte devrimleri başlatma özelliği, teknolojinin gücünü yansıtan önemli bir göstergedir. Teknoloji birçok alanda araştırmalara konu olmuş, teknoloji içerikli teori ve hipotezler ortaya atılmıştır. Özellikle istihdam ve işsizlikte Endüstri 4.0 döneminde, teknolojinin baskın yapısı daha da görünür hale gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye'de teknolojinin istihdam ve işsizlik ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla nicel araştırma deseninde ekonometrik yöntem tercih edilmiştir. Türkiye'nin yıllık verileri (1990-2018) kullanılarak, uzun ve kısa dönemde teknolojinin (Ar-Ge harcamaları, teknoloji ihracatı, patent başvuru sayısı, GSYH) istihdam ve işsizlik ilişkisi ARDL Sınır testi ile açıklanmıştır. Yapılan analizler sonucunda değişkenlerin eşbütünleşik olduğunun saptanmasının ardından, uzun dönemde sadece“istihdam ile teknolojik ürün ihracatı”(orta ileri ve ileri) arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Kısa dönemde ise teknolojik ürün ihracatı ve patent başvuru sayısı ile istihdam arasında pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. İşsizlik için yapılan ARDL Sınır Testi sonuçlarına göre uzun dönemde sadece orta-ileri ve ileri teknoloji ihracatı ile işsizlik arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Kısa dönemde ise araştırma geliştirme harcamaları, orta-ileri/ ileri teknolojili ürün ihracatı ve GSYH ile işsizlik arasında negatif yönlü ilişki görülmüştür. Eşbütünleşme analizinin ardından istihdam ve işsizliğin teknoloji değişkenleri karşısında gelecekte takip edeceği potansiyel yolları inceleyebilmek için Vektör Otoregresyon Modeli (VAR) uygulanmış, etki-tepki ve varyans ayrıştırma sonuçları incelenmiştir. Etki tepki incelemesinde istihdamın en fazla Ar-Ge harcamalarına ve teknolojik ürün ihracatına tepki verdiği; işsizliğin ise araştırmada kullanılan tüm teknolojik değişkenlere önemli ölçüde tepki verdiği görülmüştür. Çalışma sonucunda teknoloji unsuru olarak teknolojik ürün ihracatının istihdam ve işsizlik için en etkili faktör olduğu ve ekonomik büyümenin istihdam yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of technology to initiate revolutions in the historical process is an important indicator that reflects the power of technology. Technology has been the subject of research in many fields, and technology-based theories and hypotheses have been put forward. Especially in employment and unemployment in the Industry 4.0 period, the dominant structure of technology has become more visible. Therefore econometric methods in quantitative research design in order to reveal the relationship between technology, employment and unemployment in Turkey was preferred in this study. Turkey's annual data (1990-2018), the long and short term, the technology (R&D expenditures, exports of technologies, patent application number, GDP) is explained by the relationship between employment and unemployment by ARDL Bounda Test. As a result of the analysis, after the variables were determined to be cointegrated, a negative relationship was found only between“employment and technological product exports”(medium advanced and advanced) in the long run. In the short term, a positive relationship was found between technological product exports and the number of patent applications and employment. According to the ARDL Bound Test results for unemployment, a positive relationship was found between only medium-advanced and advanced technology exports and unemployment in the long run. In the short term, a negative relationship was observed between research and development expenditures, medium-high / high technology product exports, and GDP and unemployment. After the cointegration analysis, the Vector Autoregression Model (VAR) was applied to examine the potential ways that employment and unemployment will follow in the future against technology variables, and the impulse-response and variance decomposition results were examined. In the impulse response analysis, it is observed that employment responds the most to R&D expenditures and technological product exports; unemployment has been observed to react significantly to all technological variables used in the research. As a result of the study, it was determined that the export of technological product as a technology element is the most effective factor for employment and unemployment, and economic growth does not create employment.