İnsüline bağlı diyabetes mellituslu hastalarda diyabetin kontrol derecesi ile kan lipitleri arasındaki ilişki
Relation between serum lipid levels and extension of the diabetes mellitus control in patients with insulin-dependent diabetic patients
  1. Tez No: 71027
  2. Yazar: ALİ AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET İnsüline bağımlı diyabetes mellituslu 48 çocukta dislipidemi prevalansı ve kan şekeri kontrolü ile lipitler arasındaki ilişki araştırıldı ve 52 çocuktan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Dislipidemi prevalansı diyabetik grupta %69, kontrol grubunda ise %27 bulundu. Diyabetik vakalarda serum kolesterol yüksekliği %42, trigliserit yüksekliği %69, kolesterol ve trigliseritin beraber yüksekliği %30 nisbetindeyken kontrol grubunda sırasıyla %6, % 27, %2 oranında tesbit edildi. Serum total kolesterol (200 ve 160 mg/dl), düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterolü (118 ve 100 mg/dl), trigliserit (150 ve 100 mg/dl) diyabetli hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Serum total kolesterol, trigliserit, LDL kolesterol ortalama olarak kötü kontrollü grupta yüksek bulunmuş olmakla birlikte bu farkın istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Yüksek dansiteli lipoprotein apolipoprotein (apo) A ve apo B her üç gruptada birbirine çok yakın değerlerde bulunmuştur. Ayrıca lipitlerle glukozlanmış hemoglobin arasında bağıntı olmadığı tesbit edilmiştir. Neticede tip I diyabetli hastalarda kan lipit seviyelerinde ekseriyetle bozukluk meydana geldiği, ancak bu durumun kan şekeri kontrol derecesinden bağımsız seyrettiği kanaatine varıldı. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relation Between Serum Lipid Levels and Extension of the Diabetes Mellitus Control in Patients With Insulin-Dependent Diabetic Patients The prevalence of dyslipidemia in children with insulin dependent diabetes mellitus (IDDM) its relation to glycemic control was studied in a group of 51 diabetic children and a control population 52 healthy children. The prevalence of dyslipidemia was increased and diabetic group (69%) compared with control subjects (27%). In the diabetic group of all case, serum cholesterol concentration alone was raised in 42% of diabetic subjects while cholesterol and triglycerides were raised in 27%, compared with 6%, 2% respectively in control group. Serum total cholesterol (200 versus 160 mg/dl), low-density lipoprotein cholesterol (118 versus 100 mg/dl) and triglycerides (150 versus 100 mg/dl) were higher in diabetic children. Serum total cholesterol, triglycerides, LDL-cholesterol concentrations increased with worsening control although the difference wasn't statistically significant. Serum high-density lipoprotein, apolipoprotein A and B levels were similar in all 3 groups, which were well, fair and poor-controlled diabetics. There was no correlation between lipids and glycated hemoglobin levels. Thus, abnormalities in circulation lipids are common in young subjects with IDDM but less disappear if blood glucose concentrations are reasonably controlled. 35