Hepatosteatozun renal fonksiyonlar ve kan basıncı ile ilişkisi
The relationship between renal function and blood pressure with nafld
  1. Tez No: 272395
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Gastroenteroloji, Nefroloji, Physiopathology, Gastroenterology, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hepatosteatoz karaciğerde yağ bikrimi olarak bilinmektedir. Yağ birikimi ile birlikte karaciğer ağırlığının %5 ile % 10 oranında arttığı gösterilmiştir. Karaciğer yağlanması denince basit steatozdan steatohepatit ve siroza kadar uzanan geniş bir hastalık grubu anlaşılır 15-17). Hepatosteatoz tüm karaciğer patolojilerinin ana sebebi olarak gösteriliyor ve toplumda görülme sıklığı giderek artıyor (15). Hepatosteatozun insülin rezistansı, obezite, hipertansiyon ve dislipidemi ile çoğunlukla birlikte olduğu belirtiliyor. Hepatosteatoz değerlendirilirken karaciğerin diğer metabolik hastalıklarıda göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanlarda ölüme sebep olan hastalıklarının başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Kardiyovasküler hastalıklarda birçok risk faktörü rol oynamaktadır: diabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon, ailede erken yaşta kardiyaovasküler hastalık öyküsünün olması. Kardiyovasküler hastalıklarda moratlite sıklığının microalbuminüri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Mikroalbuminüri glomerüler hasarın erken bir belirtisi olup, kardiyovasküler hastalıklar ve nefropati açısından önemli bir risk faktörüdür(1-6). Diabetik hastalarda hepatosteatoz microalbuminüri birlikteliği ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmaızda diabetik olmayan hastalarda hepatosteatozun renal fonksiyonlar ve kan basıncı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Kasım 2009 ve Kasım 2010 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Dahiliye ve Gastroenteroloji Poliklinikleri'ne başvuran USG olarak hepatostetaoz tansı almış tanı ve çalışma kriterlerine uyan 49 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak genel dahiliye polikliniğine başvuran 40 sağlıklı (hepatosteatozu olmayan) birey alındı. Hasta grubunda 20 kişide grade 1 (% 40,8), 26 kişide grade 2 (% 53,1), 3 kişide grade 3 (% 6,1) hepatosteatoz saptandı.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease is the accumulation of fat in the liver. With this accumulation,it is shown that the mass of the liver increased by 5 to 10%. This pathology has a wide sprectrum of diseases-from simple steatosis to steatohepatitis and cirrhosis (15-17). It is suggested that non-alcoholic fatty liver disease may be the main cause of all hepatic diseases; moreover, it has an increasing incidence in the population (15). Non-alcoholic fatty liver disease is positively correlated with the insulin resistance, obesity, hypertension and dislipidemia. The evaluation of hepatosteatosis should include the other metabolic diseases of the liver. The leading cause of death in the world is cardiovascular diseases; and there are many risk factors for cardiovascular diseases including diabetes mellitus, dislipidemia, hypertension and as well as early onset of cardiovascular disease in family history.It is shown that the rate of mortality in cardiovascular diseases is related with microalbuminuria. Microalbuminuria is an early indicator of glomerular injury, and it is an important risk factor for cardiovascular diseases and nephropathy (1-6). Many previous studies performed for searching the coincidence of non-alcoholic fatty liver disease with microalbuminuria in diabetic patients. The present study aimed to assess the relation of hepatosteatosis with renal functions and hypertension in nondiabetic patients.Subjects were recruited from the Department of Internal Medicine and Gastroenterology of Gazi University in a period between November 2009 and November 2010. 49 patients were selected, who were diagnosed non-alcoholic fatty liver disease with ultrasound imaging and own our study criterion. On the other hand, 40 healthy-by means of who hasnt got non-alcoholic fatty liver disease persons added to our study as control group. In the case group, 20 patients had grade 1 (40.8%), 26 patients had grade 2 (53.1%) and only 3 patients had grade 3 (6.1%) non-alcoholic fatty liver disease.