Nikotinik hidrazid türevleri esasında Schiff bazlar ve metal komplekslerinin sentezi, fiziksel, biyolojik ve yapısal özellikleri
Synthesis, physical, biological and structural properties of Schiff bases and metal complexes on the basis of nicotinic hydrazide derivatives
- Tez No: 710289
 - Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tez çalışması kapsamında Nikotinikhidrazid ve türevleri (Pikolinikhidrazid, İzonikotinikhidrazid) ve Piridinkarboksialdehitler (Pikolinik aldehit, Nikotinik aldehit, İzonikotinik aldehit) kullanılarak yedi Schiff bazı bileşiği sentezlendi: C12H10N4O – N'-(Piridin-2-ilmetilen)pikolinohidrazid (I), C12H10N4O – N'-(Piridin-3-ilmetilen) pikolinohidrazid (II), C12H10N4O – N'-(Piridin-4-ilmetilen)pikolinohidrazid (III), C12H10N4O·2(H2O) – N'-(Piridin-2-ilmetilen)nikotinohidraziddihidrat (IV), C12H10N4O – N'-(Piridin-2-ilmetilen)izonikotinohidrazid (V), C12H10N4O – N'-(Piridin-3-ilmetilen) izonikotinohidrazid (VI), C12H10N4O – N'-(Piridin-4-ilmetilen)izonikotinohidrazid (VII). I, III, IV, V ve VI numaralı Schiff bazı bileşiklerinden Zn(II) ve Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir: C12H9Cl2N4OZn – [N'-(pikolinilpiridin-2-karbohidrazonat)çinko(II)diklorür] (VIII), C12H9ClCuN4O – Catena-Poli[N'-(pikolinilpiridin-3-karbohidrazonat)bakır(II) mono klorür] (IX), C24H20Cl2N8O2Zn·2(H2O) – Bis-[N'-(Piridin-4-ilmetilen)pikolinohidrazid]çinko(II) diklorürdihidrat (X), C12H11Cl3N4OZn – [N'-(Piridin-2-ilmetilen)izonikotinohidrazid] trikoloroçinkoat (XI), C12H11Cl3N4OZn – [N'-(Piridin-3-ilmetilen)izonikotinohidrazid] trikoloroçinkoat (XII). Schiff bazı bileşikleri ve komplekslerin yapıları elemental analiz, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektrofotometresi, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi ve tek kristal X-ışını diffraktometresi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca Schiff bazı bileşiklerinin ve komplekslerin antibakteriyel aktiviteleri agar kuyucuk difüzyon yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, seven Schiff base compounds were synthesized with Nicotinichydrazide and its derivatives (picolinichydrazide, isonicotinichydrazide) and pyridinecarboxyaldehydes (picolinic aldehyde, Nicotinic aldehyde, Isonicotinic aldehyde): C12H10N4O – N'-(Pyridin-2-ylmethylene)picolinohydrazide (I), C12H10N4O – N'-(Pyridin-3-ylmethylene)picolinohydrazide (II), C12H10N4O – N'- (Pyridin-4-ylmethylene)picolinohydrazide (III), C12H10N4O·2(H2O) – N'- (Pyridin-2-ylmethylene)nicotinohydrazidedihydrate (IV), C12H10N4O – N'-(Pyridin-2-ylmethylene)isonicotinohydrazide (V), C12H10N4O – N'-(Pyridin-3-ylmethylene)isonicotinohydrazide (VI), C12H10N4O – N'-(Pyridin-4-ylmethylene)isonicotinohydrazide (VII). Zn(II) and Cu(II) complexes were synthesized from Schiff base compound I, III, IV, V and VI: C12H9Cl2N4OZn – [N'-(picolinylpyridine-2-carbohydrazonate)zinc(II)dichloride] (VIII), C12H9ClCuN4O – Catena-Poly[N'-(picolinylpyridine-3-carbohydrazonate) copper(II) monochloride] (IX), C24H20Cl2N8O2Zn·2(H2O) – Bis-[N'-(Pyridin-4-ylmethylene)picolinohydrazide]zinc(II) dichloridedihydrate (X), C12H11Cl3N4OZn – [N'-(Pyridin-2-ylmethylene)isonicotinohydrazide]trichlorozincoate (XI), C12H11Cl3N4OZn – [N'-(Pyridin-3-ylmethylene)isonicotinohydrazide]trichloro zincoate (XII). The structures of Schiff base compounds and complexes were elucidated using elemental analysis, FT-IR spectroscopy, UV-Vis spectrophotometer, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy, and single-crystal X-ray diffractometry methods. In addition, antibacterial activities of Schiff base compounds and complexes were investigated by the agar well diffusion method. Formulas of synthesized Schiff base compounds and complexes were determined.