Fonksiyonel ortopedik tedavi uygulanmış mandibuler retrognati hastalarında oluşan nüksün elektromyografik yöntemle araştırılması
Electromyograhic investigation of relapse in patients with mandibuler retrognathia treated with functional orthopedics
  1. Tez No: 710336
  2. Yazar: CAFER SADIK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel ortopedik tedavi uygulanmış mandibuler retrognatili bireylerde, çiğneme kaslarının nüks oluşumuna olan katkısını elektromiyografik yöntemle araştırmak, sefalometrik ölçümlerle kas ölçümleri arasındaki ilişkileri belirlemek ve nükse daha yatkın bireylerdeki tedavi başı ve sonrası klinik yaklaşımlara yardımcı olmaktadır. Çalışmanın materyali, aktivatör veya twin-blok apareyleri ile fonksiyonel ortopedik tedavi görmüş 42 bireyin, tedavi sonu ve kontrol seansı lateral sefalometrik filmleri ve kontrol seansı masseter, ön temporal, mental ve suprahyoid kaslarından alınan EMG kayıtlarını içermektedir. 26 kız, 16 erkek birey tedavi sonu ve kontrol seansı sefalometrik filmlerin ANB açısı farkına göre (1,3 mm) nüks olan ve olmayan olarak iki gruba ayrılmıştır. Bireylerin kontrol seansı yaşları nüks grubunda 17,64 ± 0,48 yıl, nüks olmayan grupta 17,58 ± 0,34 yıldır. Çalışmadaki hastaların nüks olan ve nüks olmayan olarak gruplara ayrılmasında kullanılabilecek parametreyi ve kritik değeri saptayabilmek için, ROC eğrisi analizi kullanılmıştır. Tedavi sonu ve kontrol seansı sefalometrik ölçümleri grup içi karşılaştırması eşleştirilmiş t-testi ile gruplar arası farklılıklar ve kontrol seansı EMG ölçümleri bağımsız t-testi ile değerlendirilmiştir. Sefalometrik ölçümler ve kasların EMG ölçümleri korelasyonu Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş, bu incelemede önemli bulunan değerler kanonik regresyon analizi ile tekrar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sadece nüks grubunda SNA açısı anlamlı olarak artmıştır. ANB açısı ve Wits değeri sadece nüks grubunda anlamlı olarak artış göstermiştir. Efektif mandibuler uzunluk ve mandibuler korpus uzunluğu nüks olmayan grupta anlamlı olarak artmıştır. Gonyal açı nüks grubunda artmış, nüks olmayan grupta azalmış ama anlamlı bulunmamıştır. SN/GoGn her iki grupta da anlamlı olarak azalmış olsa da kontrol seansında nüks grubunda daha fazla olduğu görülmüştür. Overjet miktarı her iki grupta anlamlı artarken, nüks grubundaki artış daha fazla bulunmuştur. Overbite nüks olmayan grupta anlamlı artmıştır. Gruplar arası anlamlı fark görülen mental kas diş sıkma aktivitesiyle FH┴NA (T1) uzunluğu ve IMPA (T2) açısıyla negatif, SN/PP (T2), Occl/SN (T2) uzunlukları ve FMA (T2) açılarıyla pozitif korelasyon göstermiştir. Sınıf II hastalarda nüksü azaltmak için mandibulanın gelişim yönünün tam tespiti faydalı olabilir. Tedavi süresince kontrollü kuvvetler uygulanarak, SN/GoGn açısı arttırılmamalı ve okluzal düzlemin bütünlüğü korunmalıdır. Sınıf II hastaların planlanması sırasında mental kas aktivitesinin elektromiyografik kayıtlarının alınıp, analiz edilmesi doğru planlama ve tedavi sonrası gerekli retansiyon önlemlerinin alınması (uzun süreli retansiyon) bakımından tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the contribution of masticatory muscles to relapse by electromyographic method, to determine the relationship between muscle measurements by cephalometric measurements and to clinical approaches to treatment of more prone individuals in mandibular retrognathic individuals with functional orthopedic treatment. The material of the study included EMG records of masseter, anterior temporal, mental and suprahyoid muscles of control session and lateral cephalometric films of treatment end and control session from 42 individuals who were treated with functional orthopedic treatment with activator or twin-block appliances. 26 female, 16 male subjects were divided into relapse group and non- relapse group according to the difference of ANB angle (1,3 mm) of cephalometric films. Individuals control session ages were 17,64 ± 0,48 years in the relapse group and 17,58 ± 0,34 years in the non-relapse group. ROC curve analysis was used to determine the parameters and the critical value that could be used to distinguish between relapse and non-relapse patients in the study population. Cephalometric measurements of treatment end and control session were assessed by intra-group comparison paired t-test, inter-group differences and control session EMG measurements by independent t-test. Correlations of cephalometric measurements and EMG measurements of muscles were examined by Pearson correlation analysis, and the values that were important in this study were reevaluated by kanonic regression analysis. As a result, only in relapse group SNA angle significantly increased. ANB angle and Wits value increased significantly only in the relapse group. Effective mandibular length and mandibular corpus length increased significantly in the non- relapse group. The gonial angle was increased in the relapse group and decreased in the non-relapse group, but not significant. SN/GoGn angle was significantly reduced in both groups, but more in the relapse group in the control session. The amount of overjet was significantly increased in both groups, but the increase in relapse group was found more. Overbite was significantly increased in the non-relapse group. Significantly different mentalis clenching activity between the groups showed positive correlations between the length of FH┴NA (T1) and angle of IMPA (T2) and negative correlations between length of SN/PP (T2), length of Occl/SN T2 and FMA (T2). Complete detection of the developmental direction of the mandible may be beneficial to reduce relapse in Class II patients. During the treatment, controlled forces should be applied, SN/GoGn angle should not be increased and integrity of the occlusal plane should be maintained. Electromyographic recording and analysis of mental muscle activity during the planning of class II patients is recommended for proper planning and post-treatment retention precautions (long retention period).