Yeşil yıldız kriterleri ve uygulanma düzeyi: Ankara ilinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri
Green star criteria and application level: 4 and 5 star accommodation enterprises in Ankara
  1. Tez No: 710349
  2. Yazar: GİZEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez çalışması; Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde gerçekleştirilen çevreye duyarlı uygulamaların ortaya konulması üzerine yürütülmüş olup, çevreye duyarlılık düzeylerinin konaklama işletmelerinin yıldız sayısı, oda sayısı, sahiplik durumu, faaliyet gösterdiği süre gibi unsurlara göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş ve muhtemel nedenleri araştırılmıştır. Konaklama işletmelerinin çevreye duyarlılık düzeylerine ilişkin verilerin elde edilmesinde, güncellenen Yeşil Yıldız kriterleri referans alınarak oluşturulan anket formundan yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen alan çalışması neticesinde, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan turizm işletme belgeli 4 yıldızlı (35) ve 5 yıldızlı (14) konaklama işletmelerinden elde edilen toplam 49 anket formu analize tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerin uygun istatistiksel yöntemlere göre analiz edilmesi sonucunda, Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren 4 yıldızlı (35) ve 5 yıldızlı (14) konaklama işletmelerinin çevreye duyarlılık düzeylerinin, bir diğer ifadeyle yeşil yıldız kriterlerini uygulama düzeylerinin tespit edilmesine yönelik belirlenen 30 kriterin tamamını“Orta”düzeyde (X̄:3,05, ss:1,12 ) uyguladıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out in order to reveal the environmentally sensitive practices carried out in 4 and 5 star accommodation establishments operating in Çankaya district. In this study, it has been examined whether the environmental sensitivity levels of accommodation establishments differs according to factors such as the number of stars, the number of rooms, their ownership status and the period of operation. In obtaining data on the environmental sensitivity levels of accommodation establishments, a survey form, which was created by referencing the updated Green Star criteria was used. As a result of the survey study, a total of 49 questionnaire forms obtained from 4 star (35) and 5 star (14) accommodation establishments with tourism business certificates, located in Çankaya district of Ankara were evaluated. The data obtained were analyzed according to the appropriate statistical methods and as a result, it was revealed that 4 star (35) and 5 star (14) accommodation establishments operating in Çankaya district applied all 30 criteria determined for determining the environmental sensitivity levels at the“Medium”level (X:3,05, ss:1,12).