Mel Gibson filmlerinde savaş konusunun Propp'un işlevsel yaklaşımı çerçevesinde kullanımı: Cesur Yürek, Vatansever ve Kıyamet filmlerine yönelik bir inceleme
The use of war in Propp's functional approach in Mel Gisbson films: A study on Cesur Yürek, Patriotic and Doomsday films
- Tez No: 601879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜLBUĞ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, günümüz sinemasında belleklerde iz bırakan, Hollywood'un güçlü örneklerinden Mel GİBSON filmlerinden gişe başarısı yakalayanüç filminin anlatı yapısının, eski masalların anlatı yapısı ile benzeşme derecesini belirlemek amacıyla Vladimir Propp'un biçimbilimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Propp'un, masalların yapısını incelerken oluşturduğu 7 karakter ve 31 işlevden oluşan şekil çerçevesinde değerlendirilme yapılmıştır. Gerek oyuncu gerek yönetmen olarak Mel GİBSON imzası taşıyan, VATANSEVER(THE PATRİOT), CESUR YÜREK(BRAVEHEART) ile APOCALLYPTO(KIYAMET) seçilen filmlerdir. Propp çalışmasının sonucunda tüm masallarda var olan belli başlı işlevler ve karakterler belirlemiştir. Propp'un çalışmasının sonuçlarına göre masallar başlangıç durumuyla başlar sonra bir kötülüğün veya eksikliğin ortaya çıktığı görülür. Masal kahramanı bu kötülüğü veya eksikliği gidermek için mücadeleye başlar. Bu mücadele bir göndericinin rehberliğinde gerçekleşir. Kahramana karşısına çıkan zorlukları veya kötülükleri yok etmesi için bir bağışçı tarafından bir takım güçleri bulunan sihirli bir nesne verilir. Kahramana yardım eden kişilerin varlığı masalda mevcuttur. Kahraman saldırganla yaptığı birkaç mücadeleden sonra zafere ulaşır. Masalların bazılarında zafer kazanan kahramanın ülkesine döndüğünde düzmece kahraman diye tabir edilen kişilerin asılsız iddialarıyla karşılaştığı görülür. Kahramana içinden çıkılması zor bir iş önerilir, kahraman bu işi yerine getirip düzmece kahramanı cezalandırır. Kahraman için mutlu son ya evlilikle ya da bir takım ödüllerle sonuçlanır. İncelenen filmlerin Propp'un masal anlatı yapısıyla örtüştüğü saptanmıştır. CESUR YÜREK filminde 31 işlevden 17 tanesi, VATANSEVER filminde 31 işlevden 25 tanesi ve KIYAMET filminde ise 31 işlevden 19 tanesi tespit edilmiştir. Karakter analizine bakıldığında incelenen filmlerin hepsinde 7 karakterin tamamına rastlanmıştır. Bu sonuçlara bakılacak olursa, günümüz popüler filmlerinin Propp'un çözümleme tekniğiyle uyuştuğunu, aralarında ciddi farklar bulunmadığı görülür.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological analysis method of Vladimir Propp's method was used to determine the degree of resemblance between the narrative structures of the three most impressive films of Mel GİBSON, one of the most powerful examples of Hollywood films that left their mark in memory in today's cinema. Propp evaluates the structure of tales and evaluates it in the form of 7 characters and 31 functions. THE PATRIOT, BRAVEHEART and APOCALLYPTO (Mel GIBSON),are films and directors selected films. As a result of the Propp study, the main functions and characters that exist in all tales were determined. According to the results of Propp's work, fairy tales begin with an initial state and then an evil or deficiency appears. The hero of the fairy tale begins to fight to eliminate this evil or lack. This struggle takes place under the guidance of a sender. The hero is given a magic object with a number of powers by a donor to eliminate the difficulties or evils that confront him. The presence of people who help the hero is present in the tale. The hero is victorious after several battles with the attacker. In some of the fairy tales, when the hero who triumphs returns to his country, he is confronted with the false claims of so-called fake heroes. The hero is offered a difficult task to go through; the hero does this job and punishes the fake hero. A happy ending for the hero results in either marriage or a number of awards. It was found that the films examined overlapped with Propp's tale narrative structure. BRAVE HEARTS film 17 out of 31 function VATANSEVER also 25 and 31 function in the film APOCALLYPTO the film was determined in 19 of them 31 function. When the character analysis was examined, all 7 characters were found in all the films examined. Based on these results, it is seen that today's popular films are compatible with Propp's analysis technique and there are no significant differences between them.