The quest of an oppositionist young Ottoman: Namik Kemal's synthetical modernism in his theatre play Vatan Yahut Silistre (1873)
Muhalif bir Osmanlı'nın arayışı: Namık Kemal'in tiyatro oyunu Vatan Yahut Silistre'de (1873) sentetik modernizm
  1. Tez No: 380734
  2. Yazar: ECEHAN KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat dönemi (1839-1876) ünlü şair ve yazarlarından Namık Kemal'in hayatı, Genç Osmanlılar Cemiyeti'nin kuruluşu ve faaliyetleri yanı sıra, yazarın en bilinen eserlerinden biri olan 'Vatan Yahut Silistre' üzerine kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. 'Vatan Yahut Silistre' sadece gösterildiği dönemde bir fenomen olmanın dışında günümüze kadar gelen bir üne sahiptir. Oyun, Namık Kemal'e 'vatan' ve 'hürriyet' şairi olma sıfatını kazandırmış, 'vatanseverlik' duygusunu ölümsüzleştiren ilk eserlerinden biri kabul edilmiştir. Namık Kemal, bu eseriyle, edebiyatta yeni bir akım yaratmıştır. 'Vatan've 'vatanseverlik' kavramları artık edebi alanda yer bulmaya başlamış, kitlelerin etkilenmesine yol açmıştır. Namık Kemal'in kurucu üyelerinden biri sayıldığı; 'Genç Osmanlılar', muhalif bir grup olmanın dışında, Osmanlı elitlerinin kurduğu ilk modern muhalif grup olma niteliğini taşımaktadır. İstekleri, bir 'meşveret' sistemi kurulması dışında meşruti monarşi ve anayasaya dayalı bir yönetim sistemi oluşturmaktır. Bu istekleri kaçınılmaz bir biçimde kendilerini Sultan ve Osmanlı hükümeti ile karşı karşıya getirmiştir. Birer Osmanlı entelektüeli olarak, fikirlerini çıkardıkları gazeteler ve eserler vasıtasıyla halka duyurmaya çalışan grup, hükümet ile fikir uyuşmazlığı sebebiyle zaman zaman 'sürgün' cezalarıyla karşılaşmış, bu sebeple yurtdışına kaçmış ve ömürlerinin önemli bir kısmını hem hükümet görevlisi ve hem de muhalif olarak geçirmenin sosyal ve siyasal zorluklarına katlanmışlardır. Genç Osmanlılar'ın başta gelen üyelerinden biri olan Namık Kemal, kendi fikir mücadelesini yazdığı sayısız makale, roman ve şiirler aracılığıyla aktarmış, sürgün ve benzeri uygulamalara rağmen fikirlerini savunmaktan vazgeçmemiştir. Namık Kemal, vatansever bir aydın olup, devletin ve milletin fikrince yararına eserler ortaya koymaya çalışarak, toplumu bilgilendirmeyi amaçlamış, zaman zaman dönemin siyasi temposuna kapılıp, fikirlerini yoğun ve hükümeti hedefleyen bir biçimde belirtmiş olsa dahi, kendisini sadece düzene karşı gelen bir muhalif olarak değil, nihayetinde topluma fayda sağlamayı hedeflemiş bir Osmanlı entelektüeli olarak saymak gerekliliğini vurgulamak isterim.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the life of Namık Kemal who is a famous poet and an author of the Tanzimat era (1839-1876), 'Young Ottomans' and their activities, and additionally, a broad research on Kemal's most known work 'Vatan Yahut Silistre'. 'Vatan Yahut Silistre' not only became a phenomenon at the time it was staged, but also has a reputation which had endured today. The play, has titled Namık Kemal for being the poet of 'fatherland' and 'liberty' and accepted as one of his first literary work that eternized the concept of 'patriotism'. Namık Kemal created a new movement of literature with this work. Terms of 'fatherland' and 'patriotism' began to find their places in literature and started to influence a mass of people. 'Young Ottomans', which Namık Kemal was known as one of the founding member, was accepted as the first modern opposition group in the Ottoman politics developed by the Ottoman elites and intellectuals. Their requests, apart from an establishment of a constitutional monarchy, were to create a constitutional government, a 'meşveret' system. However, these requests and objectives put them against to the Sultan and his government from time to time. As intellectuals, they distributed their ideas via newsletters and other publishings. As a consequence of their intentions, they were banished several times and escaped abroad and spent most of their lives being an officer of the state and an oppositionist against government in charge. Namık Kemal, as one of the leading figure of 'Young Ottomans',maintained his struggle for his ideas, encouraged by his articles, novels and poems. He kept his policy as an oppenent and consequently spent most of his life on exile. Namık Kemal was a patriot and an intellectual, he tried to write on behalf of the fatherland and the society; he aimed to inform the society through his works. From time to time, Namık Kemal got carried away by the political events and his struggle and stated his ideas with an intense manner aiming at the current regime. Despite all, Namık Kemal shall not only to be seen as an oppositionist against the Ottoman Government and the regime, but also should be seen as an Ottoman intellectual who basically aimed to work for the favor of the society.