Web destekli hızlı android tabanlı haber uygulaması geliştirme altyapısı
Web aided fast android based news application development framework
  1. Tez No: 710365
  2. Yazar: TEKİN BOZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de gerek ulusal gerek yerel haber sitelerinin android marketteki uygulamaların gerek kendi incelemelerim ve gerek android marketteki uygulama yorumları referans aldığımızda kalite bakımından çok zayıf ve yetersiz durumda olduklarını görmekteyiz. Web ortamında çok iyi rate oranı yapan bazı haber sitelerinin android uygulamaları bulunmamaktadır. .Net ortamında hazırlanacak bir içerik ekleme ve belli bir standarda sahip web servisten veri okuma sistemi ile android tarafında hazırlanacak olan android geliştirme altyapısı ile haberleşip android tarafında hiç kod yazmadan haber uygulaması hazırlama amaçlanmaktadır. Bu çalışmada haber uygulamalarında kaliteyi artırmak, haber uygulamalarında güncelleştirmeyi hızlandırmak,. uygulama ile ilgili design ve diğer her şey web arayüzden değiştirilebilinecektir. Haber uygulamalarında zamandan ve efordan tasarruf sağlamaktadır. Web içerikten alınan bilgilere göre fonksiyonel ve düzen değişikliği yapılabilmektedir. Çalışmada temel olarak web arayüzden uygulama arayüzü değiştirilebilinmektedir. Buton menü gibi tasarımı oluşturan unsurların uygulama içerisindeki renkleri, görünümleri gibi özellikleri web arayüzden değiştirilebilinmektedir. Android geliştirme altyapısında belirlenen standartlarda hazırlanan haber web servisinden haber kaynağından bağımsız veri çekebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey must at both national and local news sites we see that they fulfill the requirements of android apps in the app store on my own investigations and reviews should android market situation is very weak and inadequate in terms of quality references we receive. Some news sites that have a very good rate in the web environment do not have android applications. It is aimed to add content to be prepared in .Net environment and to prepare news application without writing any code on android side by communicating with android framework which will be prepared on android side with data reading system from web service having a certain standard. In this study, we improve the quality of news applications, speed up the update in news applications. design and everything else related to the application will be changed from the web interface. It saves time and effort in news applications. Functional and design changes can be made according to the information received from the web content. In this study, the application design can be changed through the web interface. The features of the design elements such as button menu, such as colors and appearance in the application can be changed from the web interface. Android framework can draw data from news web service independent of news source prepared in the standards determined.