Böbrek kitlelerinin tanısında ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin değeri
Diagnostic values of US and CT in diagnosis of renal mass
  1. Tez No: 71037
  2. Yazar: BEYTULLAH KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
8. ÖZET Renal kitlesi olan 41 hastada US ve BT incelemeleri yapıldı ve aynı zamanda bu görüntüleme metotlarının tanı değerleri karşılaştırıldı. RCC tanısı alan 24 olgunun 23 (% 95.8) tanesi ve TCC tanısı alan 3 olgunun 2 (% 66.6)'si US ile doğru tanı aldı. RCC'ların ve TCC'ların tamamına BT ile doğru tanı kondu. 9 olgudaki 11 AML'a US ile doğru tanı konuldu. Fakat BT ile 11 AML'un 9 (%81.8) tanesi doğru tanı aldı. US ile AML tanısı alan bir hastaya ise BT ile RCC tanısı kondu. Bu hastada CT patolojik olarak teyit edildi. Adenom ve Wilms tümörü olan hastalarda US ile BT sonuçları karşılaştırıldığında, her iki metotla da doğru tanıya ulaşıldı. Malign kitlelerin çevre dokulara ve vasküler yapılara yayılımında ise BT'nin US'ye üstünlüğü saptandı. Renal kitlesi olan hastalarda BT ve US noninvaziv tekniklerdir ve yüksek tanı değerine sahiptirler. US ile tespit edilen renal kitlelerde çevre dokulara yayılımı tespit etmede BT oldukça yararlıdır. 56
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Diagnostic value of US and CT in diagnosis of renal mass Forty-one patients who have renal mass examined with US and CT and also compared diagnostic value of this imaging methods. Twenty-three of 24 (95.8 %) patients with RCC and 2 of 3 (66.6 %) patients with TCC were in correct diagnosed on US. All RCC's and TCC's were diagnosed on CT. All of 9 patients who have 11 AML's were diagnosed correctly on US but 9 (81.8 %) of them on CT. One patient who diagnosed AML on US was diagnosed RCC on CT. In this case, CT were confirmed by pathologic examination. CT results were compared with US results in patients with adenomas and Wilms' tumors, the diagnosis were same and correct in both of imaging modalities. CT was detected superior to US in diagnosed neighbor tissue invasions and vascular involvement of malignant tumors. Patients who have renal mass examined with US and CT which are noninvasive and also they have high correct diagnostic efficiency. In cases which are diagnosed renal mass with US, for detecting of neighbor tissue invasions CT examinations is more useful. 57