Erzincan Elma köy taş ocağında elde edilen agrega ile Kangal termik santralinde elde edilen uçucu külün kullanımıyla yüksek dayanımlı betonun üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of productebility of high strength concrete by using aggregate obtained in Erzincan Elma village aggregate source and fly ash obtained at Kangal thermal power plant
  1. Tez No: 710420
  2. Yazar: MOHAMMAD ALHASSN ALHAMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya yirminci yüzyılla birlikte hızlı bir endüstriyel gelişim içerisine girmiştir. Bu gelişim medeniyet açısından büyük getiriler sağlamakla birlikte endüstriyel atıkların çevreye olumsuz etkileri göz önüne alındığında büyük sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Bu atık malzemelerin yararlı geri dönüşüm mekanizmaları ile değerlendirilmesi maliyet açısından ve aynı zaman da çevresel etkilerin iyileştirilmesi açısından önem kazanmaktadır. Çevresel olarak sorun oluşturan inşaat sektöründe kullanımı mevcut olan uçucu kül gibi endüstriyel bir atık malzemenin geri dönüşüm olarak değerlendirilmesi hem çevresel açıdan hem de betonun özelliklerini iyileştirmesi açısından insanlığa büyük katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Kangal Termik Santralinde Elde Edilen Uçucu Külün Kullanımıyla Yüksek Dayanımlı Betonun Üretilebilirliğinin Araştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The world has entered a rapid industrial development with the twentieth century. This development provides great returns in terms of civilization, but when considering the negative effects of industrial wastes on the environment, big problems arise. The reuse of these waste materials with useful recycling systems is important both in terms of economic and environmental impacts. It is thought that an industrial waste-fly ash generally preferred in the construction industry which become problem to the environment is considered as recycling and will contribute to humanity in terms of improving both environmentally and concrete properties. . In this study, will be investigated in the production of high strength concrete using ash flies that obtained in the terminal Kangal the thermal energy.