Erzincan ilinde elma ağaçlarında görülen Coccoidea (Hemiptera) türleri ile bunların parazitoit ve predatörleri
Coccoidea species (Hemiptera) and their parasitoits and predators on apple trees in Erzincan province
  1. Tez No: 301729
  2. Yazar: ÖZKAN BOZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, 2009?2010 yıllarında Erzincan'da elma yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı belde ve köylerde elma ağaçlarındaki kabuklubit ve koşnil türlerinin yayılışı, yoğunluğu ve bunların doğal düşmanlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Elma ağaçlarında Diaspidiotus perniciosus (Comstock) ve Lepidosaphes ulmi (Linnaeus) (Hemiptera: Diaspididae) ile Palaeolecanium bituberculatum (Signoret) (Hemiptera: Coccidae) türleri bulunmuştur. Ayrıca çalışmada, Chrysoperla carnea (Stephens) (Chrysopidae), Exochomus quadripustulatus, Adalia bipunctata (Linnaeus), A. fasciatopunctata (Mulsant), Coccinella septempunctata (Linnaeus), Oenopia (Synharmonia) conglobata (Linnaeus), Coccinula quatuordecimpustulata (Linnaeus), Stethorus punctillum (Weise), Chilocorus bipustulatus (Linnaeus), Scymnus pallipediformis (Günther) (Coccinellidae), teşhisi yapılamayan Cecidomyiidae familyasına ait bir tür olmak üzere, onbir predatör ile Pteroptrix sp. nr. longiclava, Prospaltella perniciosi, Coccophagoides similis, Prospaltella sp. ve Aphytis sp. (Aphelinidae) olmak üzere, beş parazitoit tür elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the coccoid species and their parasitoids and predators on the apple trees in Erzincan province in 2009-2010. In addition, distributions and intensities of cocoid species were determined in the research area. In the study conducted, Diaspidiotus perniciosus (Comstock) and Lepidosaphes ulmi (Linnaeus) (Hemiptera: Diaspididae) and Palaeolecanium bituberculatum (Signoret) (Hemiptera: Coccidae) were found on apple trees. Eleven predators and five parasitoids, Chrysoperla carnea (Stephens) (Chrysopidae), Exochomus quadripustulatus, Adalia bipunctata (Linnaeus), A. fasciatopunctata (Mulsant), Coccinella septempunctata (Linnaeus), Oenopia (Synharmonia) conglobata (Linnaeus), Coccinula quatuordecimpustulata (Linnaeus), Stethorus punctillum (Weise), Chilocorus bipustulatus (Linnaeus) Scymnus pallipediformis (Günther) (Coccinellidae), one undermined Cecidomyiidae, Pteroptrix sp. nr. longiclava, Prospaltella perniciosi, Coccophagoides similis, Prospaltella sp. and Aphytis sp. (Aphelinidae) were found.