Kritik boyut kemik defektlerinde ozon ve propolisin iyileşme üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of ozone and propoli̇s on healing in critical size bone defects
- Tez No: 710454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM GÜNEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada ozon ve propolisin, kritik boyut kemik defektlerinde kemik iyileşmesi üzerine olan etkilerini ve kemik iyileşmesinde görev aldıkları bilinen osteopontin ve osteonektin immünlokalizasyonu ve ekspresyonu üzerine olan etkilerini, histolojik ve moleküler düzeyde ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç - Yöntem: Dicle Üniversitesi Sağlık Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde şubat 2016-2017 tarihleri arasında 56 adet Sprague-Dawley cinsi ortalama 350 gr ağırlığında yetişkin erkek rat üzerinde yapılmıştır. Çalışmada her grupta 7 adet olmak üzere toplam 56 adet yetişkin erkek rat kullanılmıştır. Çalışmamız toplam 4 gruptan oluşturulmuştur ; kontrol grubu, topikal ozon grubu(O), topikal ozon ile sistemik propolis'in birlikte uygulandığı grup (O+PO), sistemik propolis grubu(PO) . Her gruptan 7 rat 4. hafta sonunda, gruptaki diğer 7 rat ise 6. hafta sonunda sakrifiye edilerek, çıkarılan dokular fiksatif solüsyon içinde histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçların istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of ozone and propolis on bone healing in critical dimension bone defects and the effects on osteopontin and osteonectin mRNA localization and expression known to be involved in bone healing at histological and molecular level. Materials and Methods: In tis study, 56 male Sprague-Dawley rats weighing 350 g on an adult male rat between February 2016 and 2017 were studied at the Dicle University Health Sciences Application and Research Center. A total of 56 adult male rats, 7 in each group, were used in the study. Our study consisted of 4 groups in total; control group, topical ozone group (O), group in which topical ozone and systemic propolis were applied together (O+PO), systemic propolis group (PO). 7 rats from each group were sacrificed at the end of the 4th week, and the other 7 rats in the group at the end of the 6th week, and the removed tissues were examined histologically and immunohistochemically in fixative solution. The results were analyzed using the statistical software package SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®).