Türk toplumundaki üç kuşak annelerin doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası çocuk gelişimi ve yetiştirilmesine ilişkin gelenek, görenek ve inançlarının incelenmesi
Exploring the customs, traditions and beliefs of three generations of mothers in Turkish society regarding child development and child-rearing in prenatal, natal and postnatal periods
- Tez No: 710470
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ASÛDE BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Doğum, insan hayatında önemli bir rol oynayan geçiş dönemidir. Doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrasındaki bilinçli ya da bilinçsiz uygulamalar çocuğun ve dolaylı olarak toplumun geleceğini etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı; üç kuşak annelerin doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası çocuk gelişimi ve yetiştirilmesine ilişkin gelenek, görenek ve inançlarının incelenmesidir. Amaç doğrultusunda fenomenoloji yani olgu bilim yöntemi kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile üç kuşak annelerden oluşan 26 grup, toplam 78 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulgularıyla katılımcıların doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası çocuk gelişimi ve yetiştirilmesine ilişkin gelenek, görenek ve inançlarının neler olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bu geleneksel uygulamaların uygulanma durumları ve sebepleri de incelenmiş, somut olmayan kültürel mirasın aktarımı ile ilgili bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda somut olmayan kültürel miras ögesi olan doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası çocuk gelişimi ve yetiştirilmesiyle ilgili gelenek, görenek ve inançların bilinirliği açısından üç kuşak arasında büyük bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ancak geleneksel yöntemlerin uygulanma durumlarında nesiller arasında farklılıklar olduğu, bazı nedenlerden dolayı sonraki nesillerin bu yöntemleri giderek daha isteksiz/zoraki uyguladığı veya uygulamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Birth is a transitional period that plays a major role in human life. Conscious or unconscious practices during prenatal, natal and postnatal periods can affect the future of the child in turn the future of the society. The aim of the current research was to examine the customs, traditions and beliefs of three generations of mothers in Turkish society regarding child development and child-rearing in prenatal, natal and postnatal periods. The study employed the phenomenological method, with data being gathered via semi-structured interview form from 25 groups consisting of three generations of mothers, a total of 75 participants. Content and descriptive analysis was used in data analysis. The research identified the traditions, customs and beliefs of the participants regarding child development and child-rearing in prenatal, natal and postnatal periods. Furthermore, the reasons of these traditional practices were also examined and, transfer of intangible cultural heritage between generations was tried to be understood. The results of the research demonstrated that there was no considerable difference between the three generations in terms of the knowledge of traditions, customs and beliefs related to child development and child-rearing in prenatal, natal and postnatal periods. However, there was a remarkable difference between the generations in terms of showing a willingness to apply traditional pratices. It is found that the vast majority of participants from new generations do not apply these pratices or they apply them against their will.