Akut romatizmal ateş sekonder proflaksisinden kaçınan hastalarda anksiyete düzeyi ve ağrı eşiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety level and pain threshold in patients avoiding secondary prophylaxis of acute rheumatic fever
  1. Tez No: 710525
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı akut romatizmal ateş (ARA) tanılı çocuk ve ergenlerin ARA sekonder proflaksisinden kaçınma davranışında anksiyete ve ağrı eşiğinin etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışma ARA sekonder proflaksisini aksatma davranışında ağrı ve anksiyetenin değerlendirilmesi planlanarak tasarlanmıştır. 10-18 yaşları arasında 50'si hasta 50'si kontrol olmak üzere toplam 100 çocuk çalışmamıza dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunun ağrı basınç eşikleri ölçülmüş, ayrıca katılımcılar Tıbbi İşlem Korku Ölçeği (TİKÖ), Çocuklar için Anksiyete Duyarlılık İndeksi (ÇADİ) ve Durumluluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ile değerlendirilmiştir. Ek olarak hasta grubunun sekonder proflaksiye uyumları ve sekonder proflaksiyi aksatmada Covid-19 pandemisinin etkisi sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the effect of anxiety and pain threshold on the behavior of avoiding secondary prophylaxis of acute rheumatic fever (ARF) in children and adolescents with ARF. Material and Method: The study was designed to evaluate pain and anxiety in the behavior of disrupting the secondary prophylaxis of ARF. A total of 100 children between the ages of 10-18 were included in our study. The pain pressure thresholds of the patient and control groups were measured, and the participants were evaluated with the Child Medical Fears Scale (CMFS), the Anxiety Sensitivity Index for Children (CASI), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). In addition, adherence to secondary prophylaxis and the effect of the Covid-19 pandemic on the avoidance to ARF secondary prophylaxis were questioned in patients.