Bir eğitim araştırma hastanesi çocuk polikliniğine başvuran hastaların vitamin B12 ile D2 dikkat test skoru ilişkisi
The relationship of vitamin B12 and D2 attention test score of patients applied to A education and research hospital pediatric clinic
- Tez No: 710526
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEDA GEYLANİ GÜLEÇ, DR. ORHAN ÇOŞKUN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tüm çocukluk dönemi boyunca B12 vitamini normal büyüme ve gelişmede rol almaktadır ama bunun yanında dikkat üzerine de etkileri bulunabilmektedir. Bu çalışmada B12 vitamin eksikliği olan çocuklar ile sağlıklı çocukların grubunun dikkat düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli olup 15.05.2021-15.09.2021 tarihleri arasında İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuruda bulunan 9-16 yaş arasındaki çocuklardan bir endikasyon nedeniyle B12 düzeyi ölçümü yapılan 138 hastadan oluşmaktadır. Araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılardan Sosyodemografik veriler, laboratuvar sonuçları ve D2 Dikkat Testi verileri elde edilmiştir. D2 Dikkat testi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan çocuk gelişim uzmanı tarafından hastane içinde bulunan çocuk gelişimi değerlendirme odasında her zaman aynı kişi tarafından uygulanarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz için Ki-Kare analizi, Student t-testi, Mann Whitney U-testi, One Way ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Pearson ve Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır. Analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Vaka grubunda bulunanların %24,5'inde patoloji var iken kontrol grubunun %5,9'unda patoloji vardır. Vaka ve kontrol grupları arasında dikkat testi sonucu açısından anlamlı farklılık görülmüştür (p=0,029). Dikkat grupları arasında B12 düzeyi açısından anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p=0,006). Sonuç: B12 vitamini eksikliği olan grubun dikkat düzeyinin daha düşük olduğu görülmüştür. B12 vitamin düzeyinde eksiklik olan çocukların erken farkedilip uygun yönlendirmelerın yapılması, tedavi başlanarak beslenme planının yapılması ve B12'den zengin gıdalar tüketilmesinin teşvik edilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Vitamin B12 plays a role in normal growth and development throughout childhood, but it can also have effects on attention. In this study, it was aimed to compare the attention levels of children with vitamin B12 deficiency and the group of healthy children. Materials and Methods: Our study is single-centered and consists of 138 patients between the ages of 9 and 16 who applied to the Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Pediatrics Clinic between 15.05.2021 and 15.09.2021, whose B12 level was measured for any indication. Sociodemographic data, laboratory results and D2 Attention Test data were obtained from the participants who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. D2 Attention test results were analyzed by the child development specialist working at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital in the child development evaluation room in the hospital. The test was administered to each patient by the same person. Chi-square analysis, Student t-test, Mann Whitney U-test, One Way ANOVA test, Kruskal Wallis test, Pearson and Spearman correlation test were used for statistical analysis.