A comparison of item response theory separate calibration methods in the context of vertical equating – a simulation study
Dikey eşitleme bağlamında madde tepki kuramı ayrı kalibrasyon yöntemlerinin karşılaştırılması – bir simülasyon çalışması
  1. Tez No: 710551
  2. Yazar: AKİF AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK L DAVISON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Minnesota
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu simülasyon çalışmasının amacı, farklı Madde Tepki Kuramı (MTK) kalibrasyon modellerinin ve çeşitli manipüle edilmiş koşulların, nihai olarak ortaya çıkan dikey ölçeklerin doğruluğu üzerindeki etkisini araştırmaktıır. Dört simülasyon koşulu dikkate alınmıştır: (1) MTK kalibrasyon yöntemleri (Stocking-Lord, Haebara, ortalama/ortalama ve ortalama/sigma); (2) test uzunlukları (50 ve 100); (3) Theta seviyeleri (-0.40, 0, 0.40); ve (4) güçlük düzeyleri (-0.75, -0.25, 0.25, 0.75). Simüle edilen veri setleri güçlük düzeyleri açısından farklı olduğu için eşitleme dikey olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada, Stocking-Lord, Haebara, ortalama/ortalama ve ortalama/sigma kalibrasyon teknikleri, çeşitli senaryolar altında ortak bir madde tasarımı kullanılarak tek boyutlu verilerden madde parametrelerinin alınmasında değerlendirilmiştir. Çoğu koşulda, Stocking-Lord ve Haebara kalibrasyon yaklaşımlarının ortalama/ortalama ve ortalama/sigma yaklaşımlarına kıyasla daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this simulation study was to investigate the effect of different Item Response Theory (IRT) calibration models and of several manipulated conditions on the accuracy of the resulting vertical scales. Four simulation factors were taken into account: (1) IRT calibration methods (the Stocking-Lord, Haebara, mean /mean and mean/sigma); (2) test lengths (50 and 100); (3) theta levels (-0.40, 0, 0.40); and (4) difficulty levels (-0.75, -0.25, 0.25, 0.75). Because the simulated datasets are different in terms of their difficulty levels, equating was considered vertical. In this study, the Stocking-Lord, Haebara, mean/mean, and mean/sigma calibration techniques were evaluated in retrieving item parameters from unidimensional data using a common-item design under a range of scenarios. In most cases, the Stocking-Lord and Haebara calibration procedures were shown to be better to the mean/mean and mean/sigma approaches.