ST elevasyonsuz akut koroner sendrom hastalarında serum netrin-1 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum netrin-1 level in patients with acute coronary syndrome without st-elevation
  1. Tez No: 710558
  2. Yazar: EMRE CAN KIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BEHLÜL ALTUNKESER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kardiyovaskuler hastalıkların tanı ve tedavisindeki yeni ve büyük gelişmelere rağmen kardiyovaskuler hastalıkların dünya genelinde morbidite ve mortalitenin en sık sebebi olma yolunda giderek artan bir rolü mevcuttur ve erişkinlerde en sık görülen ölüm nedeni olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar kardiyovaskuler hastalıkların neden olduğu ölümlerin ilerleyen yıllarda daha da artacağını öngörmektedir. DSÖ tahminlerine göre 2030 yılında kardiyovaskuler hastalıklar sebebi ile 22 milyondan fazla insanın hayatını kaybedeceği belirtilmektedir. Ülkemizde yapılan TEKHARF çalışmasına göre 1990-2016 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen kardiyovasküler hastaklı nedenli ölümler , tüm ölümlerin %42'sini oluşturmaktadır ve senede yaklaşık 420.000 koroner olay görülmektedir. Bu sebeple gelecekteki kardiyovaskuler olayları öngörme özelliğine sahip yeni biyobelirteç çalışmaları önem arz etmektedir. Çalışmamızda NSTEMI tanısı alan hastalar ile normal koroner anatomi saptanan hastalardan oluşan kontrol grubunun netrin-1 seviyelerinin kıyaslanmasını ve NSTEMI grubundaki hastaların Syntax I skorunu hesaplayarak koroner arter hastalığı yaygınlığı ile netrin-1 seviyesi arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda NSTEMI grubunda 180 , kontrol grubunda ise 128 hasta olmak üzere 308 hasta analiz edildi. NSTEMI grubunun yaş ortalaması 62,96 ± 1,89 , kontrol grubunun ise 56,96 ± 2,1olarak tespit edildi ve anlamlı fark görüldü (p=0,006). Tüm hastalardan koroner anjiografi öncesi bakılan plazma netrin-1 düzeyi, NSTEMI grubunda kontrol grubuna göre daha düşük seviyede saptandı ancak istatistiksel açıdan anlamlı fark görülmedi (netrin-1 düzeyleri sırası ile 15,764±1,85 pg/ml , 18,21±3,04 pg/ml , p=0,791). Her 2 grupta HT, DM, SVO, HL, ailede KAH öyküsü, KOAH, hipotiroidi oranları benzer seviyedeydi ancak NSTEMI grubunda sigara içiciliği ve hipertiroidi kontrol grubuna kıyasla istatistiksel açıdan daha yüksek olarak görüldü (p değerleri sırası ile 0,035 ve 0,017).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases have an increasing role to be the most common cause of morbidity and mortality around the world, and they are known to be the most common cause of death among adults despite recent and major advances in the diagnosis and treatment of cardiovascular diseases. Studies predict that deaths caused by cardiovascular diseases will increase in the following years. WHO predicts that more than 22 million people will die in 2030 due to cardiovascular diseases. According to the TEKHARF study conducted in our country between the years of 1990-2016, induced deaths induced by cardiovascular diseases constitute 42% of all deaths and approximately 420,000 coronary events seen in each year. For this reason, new biomarker studies that have the ability to predict future cardiovascular events are important. In our study, we aimed to compare the netrin-1 levels of the patients diagnosed with NSTEMI and the control group consisting of patients with normal coronary anatomy, and to show the relationship between the prevalence of coronary artery disease and netrin-1 level by calculating the Syntax I score of the patients in the NSTEMI group. In our study, 308 patients, 180 in the NSTEMI group and 128 patients in the control group, were analyzed. The mean age of the NSTEMI group was 62.96 ± 1.89, while the mean age of the control group was 56.96 ± 2.1, and a significant difference was observed (p = 0.006). Plasma netrin-1 levels in all patients before coronary angiography were found to be lower in the NSTEMI group compared to the control group, but there was no statistically significant difference (netrin-1 levels were 15.764±1.85 pg/ml, 18.21± 3.04 pg/ml, respectively. p = 0.791). The rates of hypertension, diabetes mellitus, cerebrovascular disease, hyperlipidemia, family history of CAD, COPD, and hypothyroidism were similar in both groups, but smoking and hyperthyroidism were statistically higher in the NSTEMI group compared to the control group (p values 0.035 and 0.017, respectively).