Yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde tarhananın serum lipit profili üzerine etkisi
Effects of tarhana on serum lipid profile in high fat diet fed mice
- Tez No: 635115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fermente gıdalar ve içecekle tarih boyunca insan diyetinin önemli bir parçası olmuşlardır. İçeriklerinde bulunan çeşitli probiyotik mikroorganizmalar (laktik asit bakterileri, maya), anti-oksidan bileşikler anti-mikrobiyal bileşikler, diyetsel lif ve çeşitli biyoaktif bileşenlerle sağlık üzerine yararlı etkilere sahiplerdir. Tarhana geleneksel fermente bir Türk gıdasıdır. Bu çalışmada yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde tarhananın vücut ağırlığı, epididimal yağ ağırlığı, lipit profili (total kolesterol,HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserit) ve glukoz seviyesi üzerine etkisi incelenmiştir. BALB/c suşu erkek fareler; kontrol grubu (n=10), Yüksek yağlı diyet (YYD) (n=10) ve tarhana+YYD (n=10) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Kontrol grubuna standart pelet yem, YYD grubuna %60 yağ içeriğine sahip yüksek yağlı yem, diğer gruba da yüksek yağlı yeme ilaveten oral gavajla 0.3ml tarhana verilerek 8 hafta süresince beslenmişlerdir. Deneyin sonucunda grupların vücut ağırlık kazanımları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Fermented foods and beverages have been an important part of the human diet throughout history. Various probiotic microorganisms (lactic acid bacteria, yeast), antioxidant compounds, antimicrobial compounds, dietary fiber and various bioactive components have beneficial effects on health. Tarhana is a traditional fermented Turkish food. In this study, the effects of tarhana on body weight, epididimal fat weight, lipid profile (total cholesterol, HDL-c, LDL-c, triglyceride) and glucose levels in mice fed with high fat diet were investigated. BALB/c strain male mice were divided into three groups as control group (n=10), high-fat diet (HFD) (n=10) and tarhana+HFD (n=10). They were fed standard pellet feed for the control group, high-fat feed with 60% fat content in the HFD group, and the other group was fed HFD+0.3ml tarhana with oral gavage for 8 weeks. As a result of the experiment, no significant difference was found between the body weight gains of the groups (p> 0.05).