Tip 1 Diabetes Mellitus'lu çocuklarda serum, eritrosit ve lökosit zarı lipid peroksidasyonu ile antioksidan savunma sistemlerinin araştırılması
Investigation of serum erythrocyte and leukocyte lipid peroxidation and antioxidant systems in patients with insulin-dependent diabetes mellitus (IDDM)
  1. Tez No: 71057
  2. Yazar: Ü. GÜLSÜM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada diabetik hastalarda serum, eritrosit ve lökositlerin serbest radikallerden etkilenme derecelerini araştırmak amacıyla 3-18 yaşları arasında (ortalama 10.19) 29 sağlıklı çocuk (13 kız, 16 erkek) ile 3-27 yaşları arasında (ortalama 12.82) İnsülin depedent diabete mellitus (IDDM)'li 34 çocukta (20 kız, 14 erkek ) serum, eritrosit ve lökosit lipid peroksidasyonu ile eritrosit glutatyon peroksidaz(GSHPx), süperoksid dismutaz(SOD) ve lökosit GSHPx, SOD ile serum ve lökosit C vitaminleri tayinleri yapıldı. Lipid peroksidasyonu, peroksidasyonun son ürünü olan MDA cinsinden ölçüldü. Hasta grubuna aid serum, eritrosit ve lökosit lipid peroksidasyonu ile eritrosit GSHPx, SOD ve lökosit GSHPx, SOD ile serum ve lökosit C vitamini düzeyleri sırasıyla 2.817 ±1.41nmol / mi, 6.300±4.934 nmol / gHb, 12.28±13.06 nmol / mg protein, 26.47±10.52 U / gHb, 1406.4+280.4 U / gHb, 4.805±4.565 U / mg protein, 1.226±0.704 U / mg protein, 0.883±0.347 mg /di, 30.37±11.05 ng /1 08 lök, kontrol grubuna aid aynı değerler sırası ile 2.617+ 0.984nmol / mi, 6.225± 4.106 nmol / gHb, 12.10±5.82 nmol / mg protein, 27.33± 0.04 U / gHb, 1487.7±355.9 U / gHb, 4.857± 4.587 U / mg protein, 1.437± 0.872 U / mg protein, 0.925± 0.299 mg / di, 30.76± 14.36 jig / 108 lök olarak bulundu. Her iki gruba aid bu parametrelerden hiçbiri arasında istatistiki açıdan anlamlı fark bulunamadı. Öte yandan, çalışılan parametrelerin hiçbiri ile hastaların AKŞ, HbAıc, yaşı ve diabet süresi arasında anlamlı bir korelasyon olmadığı görüldü. Sonuç olarak, IDDM'li çocuklarda oksidatif streste bir artışla birlikte antioksidatif savunmada bir azalma meyli olduğu, eritrosit ve lökositlerin az da olsa bundan etkilendikleri, insülin tedavisinin bu bozukluğu düzeltici yönde etki ettiği ve bu bulguların doğrudan diabetin kendisinden ziyade başka faktörlere bağlı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF SERUM ERYTHROCYTE AND LEUKOCYTE LIPID PEROXIDATION AND ANTIOXIDANT SYSTEMS IN PATIENTS WITH INSULIN- DEPENDENT DIABETES MELLITUS(IDDM) In the present study serum, erythrocyte and leukocyte lipid peroxidation and some antioxidant systems of 34 children (20 F, 14 M) with IDDM and 29 healtly children (13 F, 16 M) have been investigated in order to determine the effect of free radicals in these patients. Lipid peroxidation was investigated in terms of malondialdehyde which is an end product of peroxidation. Serum, erythrocyte and leukocyte lipid peroxidation and erythrocyte and leucocyte GSHPx and SOD activities and serum and leukocyte vitamin C levels of the patients were 2.817 ±1.41nmol / ml, 6.300±4.934 nmol / gHb, 12.28±13.06 nmol / mg protein, 26.47±10.52 U / gHb, 1406.4±280.4 U / gHb, 4.805±4.565 U / mg protein, 1.226±0.704 U / mg protein, 0.883±0.347 mg /dl, 30.37±11.05 jug /108 leu, whereas those of the controls were 2.61 7± 0.984nmol / ml, 6.225± 4.106 nmol / gHb, 12.10±5.82 nmol / mg protein, 27.33+ 0.04 U / gHb, 1487.7±355.9 U / gHb, 4.857± 4.587 U / mg protein, 1.437+ 0.872 U / mg protein, 0.925± 0.299 mg / dl, 30.76± 14.36 u.g / 108 leu, respectively. The differences between, the parameters were not statistically significant. Also, there was no correlation between fasting blood glucose, HbAic, age and the duration of diabetes and any of the above parameters. It was concluded that, there was at least, a tentency toward an increase in lipid peroxidation and a decrease in antioxidant systems in children with IDDM which is corrected by insulin treatment. Also, these disturbances were concluded to be due to some other factors rather than diabetes itself. 53