Midazolam anestezisinin (bolus ve infüzyon) hemodinamik parametreler üzerine etkileri ve postoperatif flumazenil kullanımının klinik değerlendirilmesi
- Tez No: 71058
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ÖKESLİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda çeşitli nedenlerle operasyon planlanan ASA I-II'ye giren toplam 40 vaka'da yapıldı. Çalışmamızda, midazolam anestezisini iki farklı yöntemle uygulayarak hemodinamik parametreler üzerine etkisini ve postoperatif kullandığımız flumazenirin doz gereksinimini, yan etkilerini, uyanma ve solunum depresyonu üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Tüm hastalara operasyondan 20-30 dk önce 0.07 mg/kg midazolam + 1/2 mg Atropin premedikasyonu uygulandı. İndüksiyon 1 mg/kg meperidin +0.3 mg/kg midazolam +0.5 mg/kg Atracrium ile sağlandıktan sonra olgular entübe edildiler. Olgular iki gruba ayrıldı. I. grupta idamede 41t/dk 02 +41t/dk N2O ve gerektikçe 0.1 mg/kg midazolam bolus şeklinde uygulandı. II. grupta ise idamede 41t/dk O2 +41t/dk N2O +0.1 mg/kg midazolam infüzyonu ile sağlandı. Her iki gruba gerektikçe kas gevşetici olarak atracrium 0.2mg/kg dozunda uygulandı. Her iki grupta induksiyondan ldk sonra, Entübasyondan sonra, Cerrahi başlangıcında ve peroperatif 10'ar dakika aralıklarla S AB, DAB, KAH değerleri kaydedildi. İnduksiyondan ldk sonra her iki grupta SAB' da hafif düşme, buna bağlı olarak da KAH' da hafif yükselme gözlendi. ' Tüm bu değişiklikler kendiliğinden 5-10dk içerisinde düzeldi. Postoperatif uyguladığımız flumazenil ise her iki gruptada 0.2-0.6 mg dozunda yeterli uyanıklık sağladı. Kardiyovasküler parametrelerde ve Sp02 üzerinde hiçbir değişikliğe neden olmadı. Görülen yan etkiler her iki grupta da benzer olup en sık bulantı, baş dönmesi, ağlama, terleme, titreme olup bu yan etkiler 1-2 dk içerisinde kendiliğinden düzeldi. Midazolam anestezisi kendi başına diğer i.v. anestezik ajanlara bir alternatif olabildiği gibi antagonistinin olmasıyla da üstünlük sağlamaktadır. Flumazenil ise benzodizepinlerle yapılan sedasyonun ve anestezinin sonlandırılmasında güvenle kullanılabilecek bir antagonist ilaçtır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done in the Selçuk University School of Medicine Department of Anesthesiol and Reanimation on 40 patients undergoing various operations. All the patents physical status were in ASA groups I-II. In our study by using midazolam anesthesia in two different methods we tried to evaluate their effects on the hemdynamic variables and the effects of flumazenil used postoperatively. All the patients recieved 0.07 mg/kg rnidazolam+ 0.5mg Atropine 20-30 min. preoperatively as premedication, induction was done by using lmg/kg meperidin + 0.3mg/kg midazolam+0.5mg/kg atracurium and the patients were intubate. The patients were divided ransomly into two groups, in the first group 41t/min O2+ 41t/min N20 and IV bolus midazolam was used for maintenance while second group recived 41t/min 02+ 41t/min N2O+ 0. lmg/kg midazolam as infusion. Both groups recived atracurium 0.2mg/kg bolus as needed. İn both groups systolic artery pressure (SAP), diastolic artery pressure (DAP), and heart rate(HR), was recorder at the first minute after induction, after entubation, start of the operation, and every 10 minutes during operation. A descrease in SAP both groups in the first minute after induction and a moderate rise in HR was recorded. These changes returned to normal in 5-10 minute spontaneously. Postoperative flumazenil resulted in satisfactory awakening in 0.2-0.6mg doses, and did not change the hemodynamic variables and Sp02. The side effects were similar in both groups and consisted of nausea, dizzyness, crying, sweating, shivering and terminated in 1-2 minutes. Because it has an antagonist midazolam anethesia is a superior alternative to other IV anesthetic ajents. Flumazenil is a safe antagonist for the termination of benzodiazepine anesthesia and sedation. -45-