Geç prematüre bebeklerde antenatal steroid tedavisinin nörogelişimsel sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi
Antenatal in late premature babiesneurodevelopmental of steroid therapyevaluation of effect on results
  1. Tez No: 710586
  2. Yazar: ECEM ÖSKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geç preterm bebekler, tüm preterm bebeklerin ¾ ünü oluşturur ve term bebeklerle karşılaştırıldığında neonatal dönem morbiditeleri ve uzun dönem nörogelişimsel sorunlar açısından daha yüksek risk taşırlar. Antenatal steroid (ANS) tedavisi neonatal morbidite ve mortaliteyi önemli oranda azaltması nedeniyle 24-34 gebelik haftaları arasındaki preterm doğum riski taşıyan gebelerde standart bir uygulamadır. Son yıllarda, ANS tedavisi geç preterm dönemde doğum riski taşıyan gebelere de önerilmektedir. Ancak ANS tedavisinin uzun dönem nörogelişimsel sonuçlara etkileri ile ilgili veriler çelişkilidir. Çalışmamızda geç preterm bebeklerde ANS tedavisinin düzeltilmiş 12-24 aylardaki bilişsel, dil, motor ve genel gelişimleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi, nörogelişimsel prognoza etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada, geç preterm bebeklerde ANS tedavisinin düzeltilmiş 12-24 aylardaki bilişsel ve dil gelişimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, bununla birlikte erkek bebeklerde motor gelişimi olumsuz etkileyebileceği görüldü. Bu sonuçlar steroidlerin gebelik haftası ve cinsiyete göre farklı nörolojik ve sistemik etkileri ile açıklanabilir. Literatürde bu konudaki çalışmalar kısıtlıdır. Geç preterm dönem ANS uygulamasının yaygınlaştığı göz önüne alındığında uzun dönem nörogelişimsel etkileri üzerinde çok merkezli daha geniş bir grupta çalışmalar yapılmasının önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Late preterm infants constitute ¾ of all preterm infants and have a higher risk of neonatal morbidity and long-term neurodevelopmental problems compared to term infants. Antenatal steroid (ANS) therapy is a standard practice in pregnant women between 24-34 weeks of gestation at risk of preterm birth, as it has been shown to significantly reduce neonatal morbidity and mortality. In recent years, ANS treatment is also recommended for pregnant women who are at risk of delivery in the late preterm period. However, data on the effects of ANS treatment on long-term neurodevelopmental outcomes are conflicting. In this study, we aimed to evaluate the effect of ANS tretment on cognitive, language, motor skills and to explore the factors affecting the neurodevelopment in late preterm infants at corrected age of 12-24 months. In this study, we observed that ANS treatment in late preterm infants did not have a significant effect on cognitive and language development at corrected age of 12-24 months, however, it may negatively affect motor development in male infants. These results can be attributed to the different neurological and systemic effects of steroids according to gestational age and sex. Studies on this subject are limited in the literature. Considering the widespread use of ANS in the late preterm period, we think that multicenter studies with larger groups should be conducted on its long-term neurodevelopmental effects.