Fetal büyüme kısıtlılığı olan preterm bebeklerinmortalite ve morbiditelerinin normal intrauterin büyüme gösterenpreterm bebeklerle retrospektif olarak karşılaştırılması
A retrospective comparison of mortality and morbidity of preterm infants with fetal growth restriction with preterm infants with normal intrauterine growth
  1. Tez No: 964878
  2. Yazar: BENGİSU TURAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç Fetal Büyüme Kısıtlılığı (FGR), prematüre bebeklerin akciğer gelişimini olumsuz yönde etkileyerek RDS, BPD ve diğer solunum komplikasyonları riskini artırır. Literatürde FGR, çoğunlukla SGA terimiyle ele alınmakta, antenatal ölçümlerle tanımlanmakta ve postnatal dönemde yüksek mortalite ile gelişim geriliğiyle ilişkilendirilmektedir. Mevcut solunum destek protokolleri, FGR bebeklere özel düzenlemeler sunmamaktadır. Bu çalışma ile FGR'li çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) prematüre bebeklerde, standart surfaktan replasman tedavisinin sonuçlarını FGR olmayan akranlarıyla karşılaştırarak değerlendirmek ve bu özel hasta grubunda solunum desteği yönetiminin bireyselleştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu araştırma, retrospektif tasarımda bir dosya tarama çalışmasıdır. Çalışmaya, 2019 –2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı'nda izlenmiş olan, ÇDDA olan konjenital anomalisi bulunmayan 198 yenidoğan dâhil edilmiştir. Çalışmada, FGR tanısı almış olan bebekler, akranlarına göre normal büyüme gösteren ÇDDA bebekler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Olgulara ait; gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, doppler bulguları, preeklampsi öyküsü, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, doğum odasında resüsitasyon uygulanma durumu, doğum şekli, sürfaktan tedavisi ve antenatal- postnatal steroid tedavisi alıp almadığı, invaziv ve invaziv olmayan ventilasyon süreleri, oksijen tedavisi süresi, hava kaçağı sendromu varlığı, hastanede yatış süresi ve taburculuk anındaki vücut ağırlığı yer almaktadır. Tüm mortalite ve majör morbidite verileri (RDS, BPD, ROP, PDA, NEK, IVK, PVL, erken ve geç neonatal sepsis) ayrıca kaydedilmiştir. Bu parametrelerin, FGR varlığı ile ilişkili olabilecek klinik sonuçlara etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın istatistik analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 27.0 paket yazılım programı kullanılmıştır. Bulgular Toplam 198 VLBW bebekten 72'si (%36,3) FGR idi. FGR'li bebeklerin ortalama gestasyonel yaşı, kontrol grubuna göre daha büyük bulunmasına ragmen (29,11 ± 2,77 vs.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and aims Fetal Growth Restriction (FGR) adversely affects the lung development of premature infants and increases the risk of RDS, BPD and other respiratory complications. In the literature, FGR is often referred to by the term SGA, defined by antenatal measurements and associated with high mortality and developmental delay in the postnatal period. Current respiratory support protocols do not offer special arrangements for FGR infants. The aim of this study was to evaluate the outcomes of standard surfactant replacement therapy in very low birth weight (VLBW) premature infants with FGR compared with their non-FGR peers and to determine whether respiratory support management should be individualised in this special patient group. Materials and methods This study is a file review study with retrospective design. The study included 198 newborns without congenital anomalies with FGR who were followed up in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Paediatrics, Division of Neonatology between 2019 and 2023. In the study, infants with a diagnosis of FGR were evaluated in comparison with FGR infants with normal growth compared to their peers. Gestational age, birth weight, Doppler findings, history of pre-eclampsia, 1st and 5th minute Apgar scores, resuscitation status in the delivery room, mode of delivery, surfactant therapy and antenatal and postnatal steroid therapy, duration of invasive and non-invasive ventilation, duration of oxygen therapy, presence of air leak syndrome, duration of hospitalisation and body weight at discharge were included. All mortality and major morbidity data (RDS, BPD, ROP, PDA, NEC, IVK, PVL, early and late neonatal sepsis) were also recorded. The effect of these parameters on clinical outcomes that may be associated with the presence of FGR was statistically analysed. SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 27.0 software package was used for statistical analyses. Findings Of a total of 198 VLBW infants, 72 (36.3%) were FGR. Although the mean gestational age of babies with FGR was found to be older than the control group (29.11 ± 2.77 vs.