Family value transition in a changing Turkey
Değişen Türkiye'de ailede değer aktarımı
  1. Tez No: 710593
  2. Yazar: YUDUM SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANNE PROUTY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antioch University New England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez iki makaleden oluşmaktadır. İlk makale kuşaklararası değer aktarımı ve sosyal değişimle ilgili araştırmaların taramasından oluşmaktadır. Bu tarama 5 alt bölümden oluşmaktadır. (a) kültür ve değerler (b) sosyal değişim ve değerler (c) Türkiye'de süren ve değişen değerler (d) ergen-ebeveyn ilişkisinin sosyal değişime adaptasyonu (e) değişen ailelerle çalışan uzmanlarla ilgili çıkarımlar. Genel olarak, bu kaynak taraması, hızlı değişen toplumlarda değer aktarımı sürecinin karmaşık olduğunu ve uzmanların bu ailelerin deneyimlerini daha fazla anlamalarına ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. İkinci makale ise Türkiye'deki ergen ebeveynlerinin değer aktarımı deneyimlerini anlamaya yönelik ilk nitel araştırma olarak varolan literatüre katkı sağlamaktadır. Birlikte görüşmeye alınan ebeveynlerden toplanan data, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve altı tema ortaya çıkmıştır: (a) ailenin bağlılığı (b) aktarım stratejileri (c) dönüşümler (d) değişen dünya (e) ebeveynliğe dair (f) anne-baba arasında. Bulgular varolan literatür ve uzmanlar ve araştırmacılar üzerindeki olası etkileri açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of two articles. The first article presented is a literature review written to identify and review studies of intergenerational value transmission and social change. The main outcomes fell into five subsections (a) culture and values (b) social change and values, (c) continuing and changing values in Turkey, (d) parent-adolescent relationship adaptation to social change, and (e) implication for clinicans working with changing families. Overall, the literature review illustrated the complexity of value transmission process for families in rapidly changing societies and the need for more understanding of those families' experiences for the clinicians. The second article extends current literature and is the first known qualitative study conducted with Turkish parents of adolescents on their experiences of intergenerational value transmission. Parents were interviewed together and data were analyzed using Interpretative Phenomenological Analysis which revelaed six themes: (a)family connectedness, (b)transfer strategies, (c)transformations, (d)a changing world, (e)reflecting on parenting, and (f)between the parents. Findings are discussed in relation to existing literature and the implications for clinicians and researchers.