Identification of a Gene Underlying a Major Fruit Texture QTL in Tomato
Domateste Meyve Sertliği ile İlişkili Temel QTL Bölgesine Ait Genin Tanımlanması
  1. Tez No: 710600
  2. Yazar: SELMAN ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. GRAHAM SEYMOUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Adalet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Domateste (Solanum lycopersicum) diğer olgunlaşma ile ilişkili faktörler üzerinde olumsuz bir etki oluşturmadan meyve yumuşamasını kontrol etmek büyük bir zorluktur, ancak raf ömrünü korumak için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, domatesin diğer kalite özelliklerini etkilemeden meyve doku sertliğini seçici olarak kontrol etmek için bir mekanizma sağlayan kantitatif özellik lokusunun (QTL) altında yatan gen ya da genlerin tanımlanmasına odaklanmıştır. Daha önce yapılan çalışmada domatesin doku sertliği ile ilişkili bir QTL, Zamir tarafında geliştirilen Solanum pennellii introgresyon hatları (IL) kullanılarak domatesin 3. Kromozomuna haritalanmıştır. IL3-4 hattı kullanılarak yapılan detaylı haritalama çalışması ile sertlik lokusunu barındıran QTL 1 Mb'lik bir bölgeye haritalanmıştır. Bu QTL bölgesi içinde, yumuşak dokuya sahip M82 ebeveyninde yüksek oranda ifade edilen, sert bir dokuya sahip olan IL3-4 ebeveynin de ise oldukça düşük düzeyde ifade edilen pektat liyazı enzimini kodlayan bir gen bulunmuştur. Pektat liyaz genini kodlayan gen (Solyc03g111690), bu çalışmada aday gen olarak belirlenmiş ve fonksiyonu RNAi yaklaşımı kullanılarak transgenik bitkilerde test edilmiştir. Tamamen kırmızı olgun RNAi PL meyveleri kontrol meyvelerine göre daha sert bir dokuya sahip olarak renk, şekerler, asitler ve aroma uçucularının gelişimi açısından normal olarak olgunlaşmıştır. Pektat liyaz, hücre duvarında bulunan pektinin çözünürlüğü ve depolimerizasyonu için gereklidir ve domatesin yumuşamasında daha önce karakterize edilen hücre duvarını modifiye edici enzimlerden çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada açıklanan transgenik yaklaşımlar ve doğal varyasyonun mevcudiyeti, meyve kalitesinden ödün vermeden domateste dokuyu geliştirmek ve raf ömrünü uzatmak için yöntemler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Controlling fruit softening in tomato (Solanum lycopersicum), in the absence of a negative impact on other ripening events, is a major challenge, but vital to maintain good shelf life. This work was focused on identification of the gene underlying a major texture quantitative trait locus (QTL) in tomato to provide a mechanism for selectively controlling fruit texture in the absence of effects on other quality attributes. A texture QTL was mapped to tomato chromosome 3 in a previous study using the Zamir Solanum pennellii introgression lines (IL) (Eshed and Zamir, 1995). Fine mapping within IL3-4 revealed a 1 Mb region harbouring the texture QTL. Within this region was a gene encoding a pectate lyase that was strongly expressed in the soft M82 parent, but lowly expressed in the firm fruit of the IL3-4 parent. This PL (Solyc03g111690) was nominated as the QTL candidate gene and the effect of modulating its expression was tested in transgenic plants using an RNAi approach. Fully red ripe RNAi PL fruits were substantially firmer than wild type, but ripened normally with respect to colour, sugars, acids and the development of flavour volatiles. PL was necessary for cell wall pectin solubilisation and depolymerisation, linked to cell-to-cell adhesion, and played a much more significant role in softening than previously characterised cell wall modifying enzymes. The GM approaches and availability of natural variation described in this thesis provide methods to enhance texture and extend shelf life in tomato without compromising fruit quality.