Dövme yaptırmış bireylerde sosyodemografik özellikler, dürtüsellik ve suisidalite ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between sociodemographic characteristics, impulsivity and suicidality in tattooed individuals
  1. Tez No: 710608
  2. Yazar: BÜŞRA POSHOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME ÇELİK ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dövme, boyanın iğne veya sivri uçlu aparatlar yardımıyla cildin dermis tabakasına işlenen desenlerin genel adıdır. Özellikle batı dünyasında olmakla beraber pek çok toplumda dövme, uzun bir süre; çete üyeleri, mahkumlar, ordu üyeleri gibi belirli grupları damgalamak için kullanılmış; erillik, asilik, başkaldırı ve negatif karakter özellikleriyle ilişkilendirilmiştir. 70'li yıllardan sonra ise dövmenin yaygınlaşmasıyla ve geleneksel desenlerden çağdaş özgün tasarımlara dönüşmesiyle beraber, dövme, statü işareti olmak yerine; her çeşit sosyokültürel ve ekonomik düzeyden, cinsiyet fark etmeksizin sıklıkla genç ve orta yaşlı bireyler arasında bir moda akımına dönüşmüştür. Önceki yıllarda dövmenin daha yüksek akıl hastalığı ve risk alma davranışıyla ilişkili olduğu düşünülmekteyken; son yıllarda dövmenin yaygınlaşmasıyla bu olumsuz ilişki tekrar sorgulanmaktadır. Çalışmaların farklı sonuçları olmakla birlikte; özellikle dövmenin yaygınlaştığı toplumlarda dövmenin, mizaç ve karakter ilişkisinde anlamlı farklılıklar bulunmaması, öte yandan dürtüsellik ve risk alma davranışı ile olan pozitif korelasyonu dikkat çekmektedir. Ülkemizde de dövme kültürü eskiden kabul gören ön yargılardan uzaklaşarak artık kozmetik bir uygulama şeklinde yaygınlaşmaktadır. Dövmenin hem toplumumuzda yaygınlaşması ve dövmeye bakış açısının giderek değişmesi hem suisidalite hem de dürtüsellik ilişkisine dair yeterli güncel çalışma olmaması sebebiyle bu ilişkilerin güncel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Dövme varlığının yanı sıra bu ilişkiyi açıklamaya yardımcı olacağı düşünülen dövmeye ait bir takım ölçülebilir parametreler de değerlendirmeye alınmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik araştırmalar etik kurul onayı ile örneklem grubu; toplumu temsil etme oranını artırmak amacıyla, İstanbul'un farklı sosyokültürel özelliklerine sahip çeşitli konumlarında bulunan tattoo stüdyolarına başvuran, araştırmaya dahil olma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmaya yazılı onam veren kişilerden oluşturulmuştur. Araştırma grubuna katılan kişiler, toplumda erişkinler arasından rastgele örneklem yoluyla seçilmiştir. Yaşları 18- 65 aralığında olmak üzere; araştırma grubunda 86, kontrol grubunda 86 kişi olmak üzere toplamda 172 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılarla SCID- 5 esasına dayalı psikiyatrik görüşme yapılmış, tarafımızca oluşturulmuş sosyodemografik veri formu ile dövme yaptırma sebepleri, dövme sayısı, lokasyonu, boyutu, ilk dövme yaptırma yaşı, dövme modeline karar verme süresi, pişmanlık duyulan dövme varlığı ve sebebi gibi dövmeye ait faktörler sorgulanmıştır. Klinik ölçek olarak Beck Depresyon Ölçeği (BECK-D), Beck Anksiyete Ölçeği (BECK- A), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11) ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BSSI) kullanılmıştır. BULGULAR: Dövmesi olan katılımcılarda bekar/ düzenli partneri olmayanların oranı daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tattoo is the general name of the patterns that are processed into the dermis layer of the skin with the help of needle or pointed apparatus. In many societies, especially in the western world, tattooing has been around for a long time; used to stigmatize certain groups such as gang members, prisoners, members of the military; It has been associated with masculinity, rebellion, rebellion and negative character traits. After the 70's, with the widespread use of tattooing and its transformation from traditional patterns to contemporary original designs, tattoos instead of being a status sign; It has often turned into a fashion trend among young and middle-aged individuals from all sociocultural and economic levels, regardless of gender. In previous years, tattooing was thought to be associated with higher mental illness and risk-taking behavior; With the widespread use of tattooing in recent years, this negative relationship has been questioned again. Although the studies have different results; Especially in societies where tattoos are widespread, there is no significant difference in the relationship between temperament and character, and on the other hand, its positive correlation with impulsivity and risk- taking behavior draws attention. In our country, tattoo culture is becoming widespread as a cosmetic practice, moving away from the prejudices that were accepted in the past. Due to the fact that tattooing is widespread in our society and the perspective of tattooing is gradually changing, there are not enough current studies on the relationship between both suicidality and impulsivity, it is aimed to investigate these relationships up-to-date. In addition to the existence of tattoos, some measurable parameters of the tattoo, which are thought to help explain this relationship, were also evaluated. MATERIALS AND METHODS: Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital clinical research sample group with the approval of the ethics committee; In order to increase the representation of the society, it was composed of people who applied to tattoo studios located in various locations of Istanbul with different socio-cultural characteristics, met the criteria for inclusion in the research and gave written consent to participate in the research. The people participating in our study were randomly selected from among the adults in the community. Between the ages of 18-65; A total of 172 people, 86 people in the research group and 86 people in the control group were included in the study. Psychiatric interviews were conducted with the participants on the basis of SCID-5, and factors such as the reasons for getting tattoos, the number of tattoos, their location, size, the age of the first tattoo, the time to decide on the tattoo model, the presence of regretful tattoo and the reason for tattooing were questioned with the sociodemographic data form created by us. Beck Depression Scale (BECK-D), Beck Anxiety Scale (BECK-A), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), and Beck Suicidal Ideation Scale (BSSI) were used as clinical scales. RESULTS: The rate of single/non- regular partners was found to be higher in participants with tattoos.