Dövme yaptırma ve borderline kişilik özelliklerinin nesne ilişkileri perspektifinden incelenmesi
Examining tattooing and borderline personality traits from an object relations perspective
  1. Tez No: 948335
  2. Yazar: BERNA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, dövme yaptırma ile borderline kişilik özellikleri ve nesne ilişkileri arasındaki ilişkiyi ve dövme lokasyonlarının psikodinamik yapılarla ilişkili olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya kolayda ve kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 528 birey katılmıştır. Katılımcıların 261'i dövmeli (190 kadın, 71 erkek), 267'si dövmesizdir (197 kadın, 70 erkek). Dövmeli bireyler araştırma grubunu, dövmesiz bireyler kontrol grubunu oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği ile Borderline Kişilik Ölçeği kullanılmış, veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Normallik varsayımının sağlanmaması nedeniyle Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon analizleri tercih edilmiştir. Bulgular, dövmeli bireylerin sosyal yetersizlik düzeylerinin dövmesi olmayan bireylere kıyasla daha düşük; dürtüsellik ile intihar ve kendine zarar verme eğilimlerinin ise daha yüksek olduğunu göstermiştir. Dövmenin yapıldığı vücut bölgesiyle psikolojik değişkenler arasındaki ilişkilerde ise bazı lokasyonlarda farklılıklar saptanmıştır. Yüz ve göğüs bölgelerine dövme yaptıran bireylerde gerçekliğin bozulması, algıların belirsizliği, halüsinasyonlar/delüzyonlar, gerçekliğin değerlendirilmesi toplam skoru ve dürtüsellik skorlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bacak ve sırt bölgelerine dövme yaptıran bireylerde dürtüsellik puanları; göğüs bölgesine dövme yaptıran bireylerde ise intihar ve kendine zarar verme eğilimi ile borderline kişilik toplam skorları anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca kol ve omuz bölgesine dövme yaptıran bireylerde terk edilme skorlarının anlamlı biçimde daha düşük olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, dövmenin yalnızca estetik bir tercih olmakla kalmayıp, bireyin içsel çatışmalarını, nesne ilişkilerini ve gerçeklik algısını beden üzerinden ifade etme aracı olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda dövme sahibi olma durumu bu çalışmada çok yönlü biçimde incelenmiş olup, elde edilen bulguların literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the associations among tattooing, borderline personality traits, and object relations, and to determine whether tattoo placement is related to specific psychodynamic constructs. A toplam of 528 individuals were recruited through convenience and snowball sampling. Of these, 261 were tattooed (190 women, 71 men) and 267 were non-tattooed (197 women, 70 men). Tattooed individuals formed the research group, whereas non-tattooed individuals formed the control group.Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, and the Borderline Personality Questionnaire. Analyses were conducted in SPSS 25.0. Because the normality assumption was violated, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis, and Spearman correlation tests were applied.The findings indicated that tattooed participants reported lower social inadequacy but higher impulsivity and greater tendencies toward self-harm and suicidal behavior than their non-tattooed counterparts. Significant location-specific effects also emerged. Individuals with tattoos on the face and chest scored higher on reality distortion, perceptual confusion, hallucinations/delusions, overall reality-testing deficits, and impulsivity. Tattoos on the legs and back were likewise associated with elevated impulsivity, while chest tattoos were additionally linked to higher suicidal/self-harming tendencies and higher overall borderline personality scores. In contrast, tattoos on the arms and shoulders corresponded to lower abandonment scores.These results suggest that tattoos may function not only as aesthetic choices but also as bodily expressions of internal conflict, object-relational patterns, and altered perceptions of reality. By adopting a multidimensional perspective on tattoo ownership, the present study contributes novel evidence to the literature on the psychodynamic and personality correlates of body modification.