Serebral venöz trombozlu hastalarda risk faktörleri ve etyolojik sebeplerin ve tedavi özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retospecti̇ve analysi̇s of ri̇sk factors, eti̇ologi̇cal factors and treatment opti̇ons i̇n pati̇ents wi̇th cerebral venous thrombosi̇s
- Tez No: 710620
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Serebral venöz tromboz(SVT), klinik semptom ve bulgularının çeşitliliği nedeniyle teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir ancak genç erişkinlerde sıktır. Gebelik, gebelik sonrası ve oral kontraseptif kullanımı gibi edinsel hiperkoagulasyon durumları ve edinsel koagülasyon bozuklukları en sık gözlenen etiyolojik nedenlerdir. Yaklaşık % 20 olguda neden tespit edilemez. Klinik bulgular, baş ağrısı, papil stazı, fokal defisit, nöbet ve komaya kadar değişebilir. Şu an SVT tanısını koymadaki altın standart yöntem magnetik resonans görüntüleme ile tromboze olmuş sinüsü görmek, MR venografi ile tromboze olmuş sinüsü görmemektir. Serebral venöz trombozda intravenöz heparin ilk tercih edilen tedavidir. Biz bu çalışmamızda 29 SVT hastasının demografik özellikleri, semptomları ve bulguları, etyolojik faktörleri, nöroradyolojik bulguları ve tedavilerini inceledik. Çalışmadaki 27K/2E hastanın yaş ortalamaları 34,9'du. Hastaların 19'u baş ağrısı, 6'sı nöbet, 1 tanesi bulanık görme, 2 tanesinde çift görme, 1 tanesi ise baş dönmesi şikayeti ile başvurdu. Yapılan muayenelerinde 8 hastada fokal nörolojik bulgu, 4 hastada papil stazı, 2 hasta bilinç bulanıklığı tesbit edilmiştir.Hastaların 8'inde hemorajik venöz infarkt gelişmişti. On hastada tek bir, 19 hastada birden fazla dural sinüste tromboz mevcuttu. En sık etiyolojik neden olarak gebelik, post-partum durum, oral kontraseftif kullanımı gibi östrojenin tetiklediği kazanılmış hiperkoagulasyon saptandı. 8'inde etyolojisi saptanamadı. Post-partum dönemde gelişen nörolojik rahatsızlıklarda SVT öncelikli olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Cerebral venous thrombosis (CVT) is a difficult disease to diagnose due to the variety of clinical symptoms and signs. It can occur at any age, but is common in young adults. Acquired hypercoagulation conditions such as pregnancy, post-pregnancy and oral contraceptive use, and acquired coagulation disorders are the most common etiologic causes. The cause cannot be determined in approximately 20% of cases. Clinical findings can range from headache, papillary stasis, focal deficit, seizure and coma. Currently, the gold standard method for diagnosing SVT is to see the thrombosed sinus with magnetic resonance imaging and not to see the thrombosed sinus with MR venography. Intravenous heparin is the first-choice treatment for cerebral venous thrombosis. In this study, we examined the demographic characteristics, symptoms and signs, etiological factors, neuroradiological findings and treatments of 29 patients with SVT. The mean age of 27F/2M patients in the study was 34.9. Nineteen of the patients presented with headache, 6 had seizures, 1 had blurred vision, 2 had double vision, and 1 had dizziness. In the examinations, focal neurological findings were detected in 8 patients, papillary stasis in 4 patients, and confusion in 2 patients. Hemorrhagic venous infarction developed in 8 patients. There was only one dural sinus thrombosis in 10 patients and more than one dural sinus thrombosis in 19 patients. Acquired hypercoagulation triggered by estrogen, such as pregnancy, post-partum status, oral contraceptive use, was found to be the most common etiologic cause. Etiology could not be determined in 8 of them. SVT should be considered primarily in neurological disorders developing in the post-partum period.