Çok damar hastalığı olan ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü olan hastalarda enfarktüsten sorumlu olmayan kritik koroner arterdeki lezyonların aynı ve elektif seansta müdahalesinin mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the association between mortality and simultaneous or elective intervention for the non culprit coronary artery lesion in patients with multi-vessel disease and non-ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 710619
  2. Yazar: GÖKHAN ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çok damar hastalığı olan ST yükselmesiz miyokart enfarktüslü hastalarda enfarktüsten sorumlu olmayan koroner arterdeki lezyonların aynı seansta ve elektif müdahalesinin mortalite ilişkisinin değerlendirilmesi Amaç: ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü (NSTYME) geçiren hastaların büyük kısmında girişim gerektiren kritik çoklu damar hastalığı vardır. Çoklu damar hastalığı olan NSTYME hastalarında ME'den sorumlu olmayan koroner arter lezyonuna en uygun girişim zamanlaması hakkında literatürde ve güncel kılavuzlarda yeterli bilgi yoktur. Bu çalışmada çok damar hastalığı olan NSTYME hastalarında enfarkt ilişkisiz damardaki kritik lezyona yapılacak olan PKG zamanlamasının mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalına Ocak 2014 - Aralık 2014 tarihleri arasında NSTYME kliniği olup perkütan koroner girişim uygulanan 298 hasta“geriye dönük”olarak alındı. Hastaların hepsinde çoklu koroner arter hastalığı saptandı. 71 hastada ME'den sorumlu koroner lezyonla birlikte diğer kritik koroner lezyonlara aynı seansta perkütan girişim uygulanmıştır. Geriye kalan 227 hastada ME'den sorumlu olmayan kritik koroner lezyonlara elektif seansta basamaklı perkütan koroner girişimler uygulanmıştır. Hastaların ilk ve sonraki koroner anjiyografi bilgileri, PKG bilgileri, işlem öncesi ve sonrası koroner akım, işlem sırası ve hastane içi komplikasyanları kaydedildi. Bulgular: Aynı seansta çoklu girişim yapılan hastalarda hastane içi mortalite, toplam mortalite ve stent trombozu sırasıyla 10 (% 14,1), 12 (% 16,9) ve 2 (% 2,8) hastada görülmüşken elektif seansta basamaklı girişim yapılan hastalarda sırasıyla 9 (% 4,0) , 19 (% 8,4) ve 5 (% 2,5) hastada görülmüştür. İki grup karşılaştırıldığında aynı seansta çoklu girişim grubunda hastane içi ve toplam mortalite oranlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu saptandı (sırasıyla p=0,005 ve p=0,038). Stent trombozu oranları iki grup arasında benzer idi. (p=0,527). Çoklu lojistik regresyon analizinde toplam mortalite belirleyicileri olarak hemoglobin(Hgb) düşüklüğü (β=2.862, OR: 1.076-7.612, p=0.035), kreatinin yüksekliği (β=0.080, OR: 0.004-1.494, p=0.091), ejeksiyon fraksiyonu (EF) düşüklüğünün (β=1.091, OR: 0.996-1.195, p=0.060) istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Sonuç: Kritik çoklu damar hastalığı olan NSTYME hastalarda indeks işlem sırasında aynı seansta tam revaskülarizasyon yerine basamaklı tedavinin daha uygun bir strateji olduğu ancak bu konuda çok merkezli daha geniş popülasyonu içeren randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Assessment of the association between mortality and simultaneous or elective intervention for the non culprit coronary artery lesion in patients with multi-vessel disease and non-ST elevation myocardial infarction Background A lack of clarity exists about the role of complete coronary revascularization in patients presenting with non–ST-segment elevation myocardial infarction. Objectives The aim of our study was to compare long-term outcomes in terms of major adverse cardiovascular and cerebrovascular events of 2 different complete coronary revascularization strategies in patients with non–ST-segment elevation myocardial infarction and multivessel coronary artery disease: 1-stage percutaneous coronary intervention (1S-PCI) during the index procedure versus multistage percutaneous coronary intervention (MS-PCI) complete coronary revascularization during the index hospitalization. Methods In the SMILE (Impact of Different Treatment in Multivessel Non ST Elevation Myocardial Infarction Patients: One Stage Versus Multistaged Percutaneous Coronary Intervention) trial, 584 patients were randomly assigned in a 1:1 manner to 1S-PCI or MS-PCI. The primary study endpoint was the incidence of major adverse cardiovascular and cerebrovascular events, which were defined as cardiac death, death, reinfarction, rehospitalization for unstable angina, repeat coronary revascularization (target vessel revascularization), and stroke at 1 year. Results The occurrence of the primary endpoint was significantly lower in the 1-stage group (1S-PCI: n = 36 [13.63%] vs. MS-PCI: n = 61 [23.19%]; hazard ratio [HR]: 0.549 [95% confidence interval (CI): 0.363 to 0.828]; p = 0.004). The 1-year rate of target vessel revascularization was significantly higher in the MS-PCI group (1S-PCI: n = 22 [8.33%] vs. MS-PCI: n = 40 [15.20%]; HR: 0.522 [95% CI: 0.310 to 0.878]; p = 0.01; p log-rank = 0.013). When the analyses were limited to cardiac death (1S-PCI: n = 9 [3.41%] vs. MS-PCI: n = 14 [5.32%]; HR: 0.624 [95% CI: 0.270 to 1.441]; p = 0.27) and myocardial infarction (1S-PCI: n = 7 [2.65%] vs. MS-PCI: n = 10 [3.80%]; HR: 0.678 [95% CI: 0.156 to 2.657]; p = 0.46), no significant differences were observed between groups. Multiple lojistic regression analysis revealed that low hemoglobin (Hgb) (β=2.862, OR: 1.076-7.612, p=0.035), increased creatinine (β=0.080, OR: 0.004-1.494, p=0.091) and reduced ejection fraction (EF) (β=1.091, OR: 0.996-1.195, p=0.060) were found to be significant predictors of overall mortality. Conclusions In multivessel non–ST-segment elevation myocardial infarction patients, complete 1-stage coronary revascularization is superior to multistage PCI in terms of major adverse cardiovascular and cerebrovascular events. (Impact of Different Treatment in Multivessel Non ST Elevation Myocardial Infarction [NSTEMI] Patients: One Stage Versus Multistaged Percutaneous Coronary Intervention [PCI]