Derin anterior lameller keratoplastinin refraksiyon ve görme fonksiyonuna etkisi
The effect of deep anterior lamellar keratoplasty on refraction and vision function
- Tez No: 710626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAMİL DOĞAN, UZMAN BARAN KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
DERİN ANTERİOR LAMELLER KERATOPLASTİNİN REFRAKSİYON VE GÖRME FONKSİYONUNA ETKİSİ AMAÇ: Endotel ve Descemet zarının korunduğu korneal patolojilerde derin anterior lameller keratoplastinin refraksiyon ve görme üzerindeki etkinliğini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Yaşları 12-52 arasında (ort.28 ) olan farklı tanılarla derin anterior lameller keratoplasti uygulanan 11 kadın 11 erkek 22 hastanın 22 gözü çalışmaya alındı. Hastaların ameliyat öncesi düzeltilmiş görme keskinlikleri 10 cmps ile 0.4 arasında, refraksiyon değerleri sferik –9.00 ile – 20.00, silendirik –5.00 ile –13.00 D arasında idi. Tüm hastaların ameliyat öncesi göz içi basınç değerleri normal sınırlarda idi. Ameliyat öncesi pakimetri değerleri 280 ile 510 μ arasında ( ort 410 μ ) ölçüldü. Keratometri değerleri K1 ort.55, K2 ort 57 idi. Tüm hastalarda intrastromal hava injeksiyonu ile büyük hava kabarcığı oluşturulmaya çalışılarak derin ön lameller keratoplasti uygulandı. Büyük hava kabarcığı oluşturulamayan vakalarda künt spatula ile manuel disseksiyon yapıldı. BULGULAR: Hastalar 5 ay ile 32 ay ( ort 22 ay ) takip edildi. Tüm hastalarda ameliyat sonrası görme keskinliği arttı. Ameliyat sonrası düzeltilmiş görme 3. ayda 8 vakada (%36), 6. ayda 11 vakada (%50), 1. yılda 16 vakada (%72) 0.6 ve üzeri idi. Hastalarda ameliyat sonrası refraksiyon sferik +7.00 ile –6.25, silendirik +6.00 ile –6.00 arasında idi. keratometri değerleri K1 38-57, K2 42-60 arasında bulundu. Pakimetri değerleri ise 480 ile 560 μ arasında (ort.510) idi. SONUÇ: Doku reddi riskinin azlığı yanında steroid kullanım süresinin kısalığı, hızlı yara iyileşmesi, başarılı görsel ve refraktif sonuçlar sağlayabilmesi nedeniyle derin anterior lameller keratoplasti geliştirilen yeni yöntemlerle endoteli sağlam olan vakalarda tercih nedeni olabilir.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DEEP ANTERIOR LAMILAR KERATOPLASTY ON REFRACTION AND VISION FUNCTION OBJECTIVE: To evaluate the effectiveness of deep anterior lamellar keratoplasty on refraction and vision in corneal pathologies in which the endothelium and Descemet's membrane are preserved. MATERIAL AND METHODS: Twenty-two eyes of 22 patients, 11 female, 11 male, who underwent deep anterior lamellar keratoplasty with different diagnoses, aged between 12-52 (mean 28 ) were included in the study. The preoperative corrected visual acuities of the patients were between 10 cmps and 0.4, the refraction values were between –9.00 and –20.00 spherical, and –5.00 and –13.00 D cylindrically. Preoperative intraocular pressure values of all patients were within normal limits. Preoperative pachymetry values were measured between 280 and 510 μ (mean 410 μ). Keratometry values were K1 mean.55, K2 mean 57. Deep anterior lamellar keratoplasty was performed in all patients by trying to create large air bubbles with intrastromal air injection. In cases where large air bubbles could not be formed, manual dissection was performed with a blunt spatula. RESULTS: The patients were followed up for 5 months to 32 months (mean 22 months). Postoperative visual acuity improved in all patients. Postoperatively corrected vision was 0.6 and above in 8 cases (36%) at 3 months, 11 cases (50%) at 6 months, and 16 cases (72%) at 1 year. Postoperative refraction was between +7.00 and –6.25 spherical and between +6.00 and –6.00 spherical in the patients. Keratometry values were found to be between 38-57 for K1 and 42-60 for K2. Pachymetry values were between 480 and 560 μ (mean 510). CONCLUSION: Deep anterior lamellar keratoplasty may be preferred in cases with intact endothelium due to the low risk of tissue rejection as well as the short duration of steroid use, rapid wound healing, and successful visual and refractive results.