A study on physical resilience of urban transformation implementations in Turkey under the law numbered 6306
Türkiye'deki 6306 sayılı kanuna dayalı kentsel dönüşüm uygulamalarının fiziksel dirençliliği üzerine bir çalışma
- Tez No: 710630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ŞENOL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Kentleşme ve müteakip kentsel dönüşüm sürecinde Türkiye coğrafyasının kendine has tehlikelerini göz ardı eden fiziksel gelişiminin büyük risk havuzlarından oluşan günümüz yerleşim yerlerini yarattığı yıllar boyunca gözlemlenmektedir. Yaşanan büyük kayıplı afetler özellikle de deprem nedeniyle ortaya çıkan bu duruma; piyasa dışı bir elin müdahalesi, diğer bir deyişle kamu elinin müdahalesi kaçınılmaz olmuştur. Bu müdahalenin 31 Mayıs 2012 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan 6306 Sayılı Kanun ile yapılması amaçlanmıştır. Kanun,“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü”adıyla yasal mevzuatın kentleşme stratejisi olarak fiziksel mekânı dönüştürmeye etkisi dikkate alınarak çıkarılmıştır. Bu çalışmanın temeli“Türkiye'de 6306 Sayılı Kanun kapsamında ”Riskli Bölgelerde“ yürütülen kentsel dönüşüm proje uygulamaları, asıl amacına uygun olarak afet riskini fiilen ortadan kaldırmakta ve fiziksel dirençliliği arttırmakta mıdır?”araştırma sorusu üzerine kurulmuştur. Dolayısı ile bu çalışma kapsamında sadece 6306 Sayılı Kanun ile dönüştürülen kentsel mekanlar incelenerek cevaplar aranmıştır. Ayrıca; kanun kapsamında riskli binalar ve rezerv alanlar yerine sadece kanun ile tanımlanan“Riskli Alanlar”üzerine odaklanılmaktadır. Riskli alanlar ise mekansal özellikleri ve standartlar dikkate alınarak incelenmiştir. 6306 Sayılı Kanun ile yapılaşan kentsel dönüşüm proje uygulamalarında bina özelindeki yapısal sorunların aşıldığı düşünülse de bu çalışma sonucunda dirençli kentler açısından afet riskinin bütünde azaltılması yerine aksine arttıran kentsel sorunların tüm katmanlarda daha da derinleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The physical development that ignores the unique dangers of Turkey in the process of urbanization and subsequent urban transformation which has created today's settlements consisting of large risk pools. This is due to disasters with great loss, especially earthquakes; the intervention of a non-market hand, in other words, the intervention of the state was inevitable. This intervention was aimed to be done with the Law Numbered 6306 published in the Official Gazette on May 31, 2012. The law was enacted with the name of“Transformation of Areas Under Disaster Risk”, taking into account the effect of legal legislation on transforming physical space as an urbanization strategy. The basis of this study is based on that research question“Do the urban transformation implementations applied in risky areas in Turkey within the scope of Law Numbered 6306 actually eliminate the disaster risk and increase the physical resilience in accordance with their original purpose? Therefore, within the scope of this law study, only the ”Risky Areas" are focused on, rather than risky buildings and reserve areas that are defined in the Law. Risky areas, on the other hand, were examined considering mainly their spatial characteristics and standards. As a result of these studies, although the structural problems of buildings were overcome in the urban transformation implementations carried out with the 6306, it was observed that the urban problems which indicate an increase in disaster risks instead of an overall reduction within the understanding of resilient cities became profounder in all layers.