Canalis sinuosus morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of canalis sinuosus morphology by cone BEAM computed tomography
  1. Tez No: 710631
  2. Yazar: İRFAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Canalis infraorbitalis'ten dallanan ve nervi alveolares superiores anteriores ile arter ve ven demetini taşıyan canalis sinuosus, anterior maksilla'nın anatomik bir yapısıdır. Nörovasküler içeriği sebebiyle canalis sinuosus ile ilgili tüm morfolojik, anatomik ve radyolojik bilgilere hakim olmak yanlış tanı ve tedavi ile anterior maksilla'da planlanan cerrahi operasyonların komplikasyonlarından kaçınmak açısından son derece önemlidir. Bu çalışma konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanarak canalis sinuosus'a ait anatomik varyasyonların varlığını, sıklığını ve morfolojik özelliklerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda 2015-2019 yılları arasında çeşitli nedenlerle konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile görüntüleri alınmış 8966 hasta datasının dahil edilme kriterlerini karşılayan 1168'i üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmamızda; yaş, cinsiyet, canalis infraorbitalis protrüzyonu, canalis sinuosus varlığı/yokluğu, tek veya çift taraflı olup olmadığı ve sayısı, canalis sinuosus'a ait aksesuar kanal varlığı/yokluğu ve sayısı, komşu dişler ile olan ilişkisi, aksesuar kanal çapı, terminal canalis sinuosus çapı, canalis sinuosus bifurkasyonu ile labial/bukkal alveolar kret arası, terminal canalis sinuosus ile labial/bukkal alveolar kret arası, aksesuar kanal palatinal açıklığı ile nazal kavite tabanı ve palatinal alveolar kret arası mesafe ölçüm parametreleri analiz edilmiştir. Canalis sinuosus'un tüm vaka görüntülerinde çift taraflı olarak bulunduğu, canalis sinuosus'a ait aksesuar kanalların ise vakaların %70,9'unda görüldüğü tespit edilmiştir. Aksesuar kanalların en sık yerleşim gösterdiği konumun maksiller santral dişler arası bölge olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The canalis sinuosus, which branches from the infraorbital canal and carries the anterior superior alveolar nerve and vessels, is an anatomical structure of the anterior maxilla. Due to its neurovascular content, it is extremely important to have knowledge of all morphological, anatomical and radiological information about the canalis sinuosus in order to avoid the complications of misdiagnosis and treatment and surgical operations planned in the anterior maxilla. This study was planned to examine the presence, frequency and morphological features of anatomical variations of canalis sinuosus using cone beam computed tomography. Our study was carried out retrospectively on 1168 patients who met the inclusion criteria of 8966 patients whose images were taken by cone beam computed tomography for various reasons between 2015 and 2019 in the Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, İstanbul University. In our study; age, gender, protrusion of the infraorbital canal, presence/absence of canalis sinuosus, whether it is unilateral or bilateral and its number, presence/absence and number of accessory canals of canalis sinuosus, relationship with adjacent teeth, diameter of the accessory canal, diameter of the terminal canalis sinuosus, distance measurement parameters between canalis sinuosus bifurcation and buccal alveolar crest, between terminal canalis sinuosus and buccal alveolar crest, between accessory canal palatinal opening and nasal cavity floor and palatinal alveolar crest were analyzed. It has been determined that canalis sinuosus is bilaterally present in all case images, and accessory channels of canalis sinuosus are seen in 70,9% of the cases. It was determined that the most common location of the accessory canals was the maxillary central interdental region.