Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde canalis sinuosus'un ve bununla ilişkili aksesuar kanalların incelenmesi
Investigation of canalis sinuosus and related accessory canals in cone-beam computed tomography images
  1. Tez No: 726656
  2. Yazar: HATİCE TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE AKARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Canalis sinuosus (CS), infraorbital sinirden ayrılan ve içerisinde anteriyor superiyor alveolar damar-sinir paketini taşıyan yaklaşık 2 mm çapında bir kemik kanalıdır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), CS gibi anatomik yapıların üç boyutlu olarak görüntülenebilmesini sağlar. Bu tez çalışmasının amacı KIBT görüntülerinde CS ve aksesuar kanalların (AK) belirlenmesi, nazopalatin kanal açıklıklarının sayısı ile AK sayısı arasındaki ilişkinin incelenmesi, CS'nin tek veya multiple gövdeye sahip olma durumu ile CS çapı ve AK'ler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yaşları 18 ile 81 arasında değişen 240 erkek ve 328 kadın hastanın KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Tüm örneklemde bilateral CS varlığı tespit edildi. Kadınlarda sağ ve sol CS çap medyan değerleri sırasıyla 2,00 mm (aralık; 1,13-3,96 mm) ve 2,00 mm (aralık; 0,89-4,00 mm)'dir. Erkeklerde sağ ve sol CS çap ortalama değerleri sırasıyla 2,36±0,64 mm ve 2,34±0,59 mm'dir. 568 hastanın %41,9'unda AK izlendi. AK'lerin en sık görüldüğü yerler keser diş bölgesi ve insiziv foramenin anteriyorudur. Nazopalatin kanal açıklıklarının sayılarına göre AK sayısının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi. Sağ tarafta CS çapı ile CS gövde sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı, buna karşın sol tarafta tek gövdeye sahip CS'lerin çapının multiple gövdeye sahip olanlara göre daha küçük olduğu belirlendi. Bu bulgular sonucunda CS'nin varyasyon değil anatomik bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Canalis sinuosus (CS) is a bony canal with a diameter of approximately 2 mm, separated from the infraorbital nerve and containing the anterior superior alveolar vessel-nerve bundle. Cone-beam computed tomography (CBCT) provides 3D visualization of anatomical structures such as CS. This thesis aims to evaluate the CS and accessory canals (AC), any relationship between the number of nasopalatine canal openings and the number of ACs, and single or multiple CS trunks, CS diameter, and ACs. CBCT images of 240 male and 328 female patients aged between 18 and 81 were analyzed retrospectively. Bilateral CS was detected in the entire sample. The median values of right and left CS diameters in females were 2.00 mm (range; 1,13-3,96 mm) and 2.00 mm (range; 0,89-4,00 mm) respectively. The mean values of the right and left CS diameters in males were 2.36±0,64 mm and 2.34±0,59 mm, respectively. AC was detected in 41.9% of 568 patients. The most common sites of ACs were the incisors and anterior of the incisive foramen. It was determined that the number of ACs did not show a statistically significant difference according to the number of openings of the nasopalatine canal. No statistically significant difference was found between the CS diameter and the number of CS trunks for the right side however, compared to multiple trunks the CS diameter was smaller when the CS had a single trunk on the left side. We can conclude that CS is a normal anatomical structure rather than an anatomical variant.