İmplant ile meme rekonstrüksiyonu yapılan meme kanseri hastalarında sarkopeni durumunun sonuçlara etkisi
The effect of sarcopenia on outcomes in breast cancer patients undergoing breast reconstruction with implants
  1. Tez No: 710645
  2. Yazar: NİHAL ÇINAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mastektomi sonrası implant temelli rekonstrüksiyon uygulamaları giderek artmaktadır. Rekonstrüksiyon tekniklerinde pektoral kasın önemli bir yeri vardır. Sarkopeni kas kütlesinin miktar ve işlevininin yetersiz olduğunu yansıtan bir antitedir. Çalışmamızda implant ile meme rekonstrüksiyonu yapılan meme kanseri hastalarında sarkopeninin cerrahi sonuçlara etkisini araştırdık. Retrospektif olarak tasarlanan çalışmada, dahil etme ve hariç tutma kriterlerini sağlayan 60 meme kanseri hastası yer aldı. Tüm olguların tek kör olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ile kas kitlesi ölçümü yapıldıktan sonra toplam psoas indeksi (TPİ) eşik değerlerine göre sarkopeni olanlar ve olmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Gruplar arası benzerlik ve farklılıklar istatistiksel olarak incelendi. Sarkopeni olan grupta 21(%35), sarkopeni olmayan grupta 39 (%65),hasta yer alıyordu. Demografik özellikler (yaş, cinsiyet), bireysel özellikler (boy, kilo, vücut kitle indeksi (BMİ), ek hastalıklar, sigara kullanımı), tümöre ait özellikler (histolojik tip, grade), diğer tedavi bileşenleri (neoadjuvan kemoterapi, kemoterapi (KT), radyoterapi(RT)) ve uygulanan cerrahi teknik açısından karşılaştırıldığında her iki grup benzerdi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Implant-based reconstruction applications after mastectomy are increasing day by day. The pektoral muscle has an important place in both pre pektoral and subpektoral reconstruction techniques. Sarcopenia is an entity that reflects insufficient amount and function of muscle mass in cases. In our study, we investigated the effect of sarcopenia on surgical outcomes in breast cancer patients who underwent breast reconstruction with implants. The retrospectively designed study included 60 breast cancer patients who met the inclusion and exclusion criteria. All patients were divided into 2 groups as those with sarcopenia and those without sarcopenia, according to the total psoas index threshold values, after muscle mass measurement with computed tomography was performed in a single-blind manner. Similarities and differences between groups were analyzed statistically. There were 21 (35%) patients in the group with sarcopenia and 39 (65%) patients without sarcopenia. Demographic characteristics (age, gender), individual characteristics (height, weight, body mass index, comorbidities, smoking), tumour characteristics (histological type, grade), other treatment components (neoadjuvant chemotherapy, chemotherapy , radiotherapy) and the surgical technique applied, both groups were similar (p>0.05).