Engelli bireylerin hayvancılık faaliyetlerine katılımlarının araştırılması
Investigation of the participation of the disabled people to the livestock activities
- Tez No: 710664
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMİŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Ziraat, İstatistik, Education and Training, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu tezin amacı hayvancılık faaliyetlerine engelli bireylerin katılımı ile hem engelli bireylerin hem de hayvancılık işletmelerinin olumlu/olumsuz etkilerini yapılacak anket araştırmaları ile incelemektir. Çalışma ile engelli bireylerin sorunları ortaya konulmaya çalışılmış ve engelli bireylerin var olan iş gücü potansiyellerinin kullanılarak, hayvancılık faaliyetlerinde görev almalarının mümkün olduğu ve engelli bireylerin hayvancılık faaliyetlerinde yer almasıyla hem istihdam problemlerinin çözülebileceği hem de rehabilitasyon süreçlerine katkı sağlanabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma ile engelli bireylerin mesleki eğitimleri, yasal düzenlemeleri tespit edilip, sürecin doğal tüm paydaşlarının memnuniyet ve beklentilerinin saptanmasına çalışılmıştır. Yöntem: Araştırma tek bir engel grubuna yönelik değil tüm engel gruplarını içine almış olup, araştırmada engelli birey, velileri, öğretmenleri ve hayvancılık işletme sahipleriyle görüşüldü. Bu yönüyle çalışma genel olarak yetersizlikleri bulunan tüm bireylerin sorunlarını inceleyen özel bir araştırma olarak literatürdeki sınırlı sayıda yapılan bir çalışma olma özelliği taşımaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırma Erzurum ilinde yaşayan 200 engelli bireyin kendisi veya temsilen velisi, 132 özel eğitim öğretmeni ve Erzurum ilinde faaliyet gösteren 66 hayvancılık işletmesinin sahibi olmak üzere toplamda 398 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Engelli bireylerin hayvancılık faaliyetlerine istihdamı ile ilgili engelli bireyler, eğitmenler ve işletme sahipleri üzerinde mevcut durum ve sorunlar ortaya konmuş, engelli bireylerin iş hayatına atılmaları konusunda gerekli eğitimin verilmesi ve devlet teşviklerinin sağlanması gerekliliği ön plana çıkmış, engelli bireylerin hayvancılık faaliyetlerine istihdamının gerek engelli bireyler ve eğitmenleri ve gerekse işletme sahipleri tarafından gerekli olduğu öngörülmüş ve bu alanda sorumluların çalışmalar yapması gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuç: Araştırmaya katılanlar genel olarak; engelli bireylerin, doğru ve sektörel bazda mesleki eğitim aldıklarında ve aynı zamanda onlara fırsat verildiği takdirde iş yaşamına dahil olabileceklerine inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the positive/negative effects of both disabled people and livestock enterprises with the participation of disabled people in livestock farm activities with survey researches. With the study, the problems of the disabled individuals were tried to be revealed and it was tried to explain that there was no obstacle in front of the disabled individuals to take part in animal husbandry activities by using their existing workforce potential, and that employment problems could be solved and the rehabilitation processes could be contributed by the disabled individuals' involvement in livestock farm activities. With the research, the vocational training and legal regulations of the disabled individuals were determined and the satisfaction and expectations of all the natural stakeholders of the process were tried to be determined. Method: The research included all disability groups, not a single disability group, and interviewed individuals with disabilities, their parents, teachers and livestock farm owners. In this respect, the study has the feature of being a limited number of studies in the literature as a special research that examines the problems of all individuals with disabilities in general. Research data were obtained through semi-structured interviews. The research was carried out with a total of 398 people, including 200 disabled individuals living in Erzurum or their parents, 132 special education teachers and 66 livestock farm owners in Erzurum. Findings: The current situation and problems on disabled individuals, trainers and livestock farm owners related to the employment of disabled individuals in livestock farm activities have been revealed, the necessity of providing the necessary training and state incentives for the disabled individuals to enter business life has come to the fore. It has been foreseen that it is necessary by both the livestock farm owners and it has been concluded that those responsible for this area should carry out studies. Results: Participants in the research generally believe that disabled people can be included in business life if given the opportunity, when they receive vocational training on a correct and sectoral basis.