Hassas dökümle üretilen uçak fren disklerinin ısıl optimizasyonu
Thermal optimization of airplane brake discs produced by investmentcasting
- Tez No: 710668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada çok diskli fren sistemlerinin hassas dökümü esnasında, özellikle soğuma sürecinde meydana gelen hataların, çeşitli analiz yöntemleriyle belirlenmesi ve üretimlerinin iyileştirmesi amaçlanmıştır. CASA uçağına ait fren disklerinin hassas dökümü esnasında meydana gelen hatalar değerlendirilerek kök neden analizi yapılmıştır. Bu değerlendirme neticesinde parça üzerinde çatlak ve çekinti boşlukları oluştuğu, bu hataların ise yönlü katılaşmanın sağlanamamasından kaynaklandığı saptanmıştır. Fren disklerinin dökümden sonraki katılaşmasının ısıl yönden daha kontrollü olabilmesi için soğuma süreci incelenmiş ve farklı salkım modelleri geliştirilmiştir. Çalışılan salkım modelleri, fren diski ham malzemesi olan 8620 çeliği kullanılarak Nova Flow & Solid CV 4.3 analiz programıyla analiz edilmiştir. Daha sonra geliştirilen yeni salkım modellerine göre döküm yapılarak elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the errors that occur during the investment casting of multi-disc brake systems, especially during the cooling process, with various analysis methods and to improve their production. Root cause analysis was performed by evaluating the errors that occurred during the investment casting of the brake discs of the CASA aircraft. As a result of this evaluation, it was determined that cracks and shrinkage porosities were formed on the part, and these errors were caused by the inability to provide directional solidification. In order to make the solidification of brake discs after casting to be more thermally controlled, the cooling process was examined and different cluster models were developed. The studied cluster models were analyzed with the Nova Flow & Solid CV 4.3 analysis program using 8620 steel, which is the raw material of the brake disc. Then, the results obtained by casting according to the new cluster models developed were compared with each other.