Eksternal sinüs tabanı yükseltme operasyonu yapılan hastalarda vertikal ve horizontal kemik kazancının ve sinüs hacim değişikliklerinin üç boyutlu değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of vertical and horizontal bone gain and sinus volume changes in patients undergoing external sinus floor elevation operation
- Tez No: 710677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Total veya parsiyel dişsizlik durumunda maksiller posterior bölgede oluşan vertikal ve horizontal kemik rezorbsiyonu nedeni ile standart cerrahi yöntemler ile uygun implant rehabilitasyonunun gerçekleştirilebilmesi mümkün olmamaktadır. Sinüs tabanı yükseltme (STY) operasyonları, günümüzde implant destekli protetik tedavilere olanak sağlamak amacıyla yetersiz kemik hacmine sahip maksiller posterior bölgede sinüs tabanının eleve edilmesi ve elde edilen boşlukta greft materyalinin kullanılması ile vertikal yönde kemik ogmentasyonu yapılmasını sağlamaktadır. STY operasyonlarının sonuçlarını, greft stabilitesinin, maksiller sinüs bölgesindeki rezidüel kemik yüksekliği ve sinüs genişliği gibi farklılıkların etkileyebileceği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, STY operasyonu öncesi ve operasyondan en az 6 ay sonrası elde edilen yeni kemik hacminin dijital panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak değerlendirilmesi, STY işlemi sonrasında elde edilen kemik kazancının değerlendirilmesi ve zaman içerisindeki vertikal ve horizontal greft rezorbsiyonu ile rezidüel kemik yüksekliği ve sinüs genişliği parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca maksiller sinüs morfolojisinin kazanılan kemik hacmine etkisinin de değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: 26 hastada, 33 maksiller sinüs bölgesinde piezoelektrik cerrahi ve mikrocerrahi aletler kullanılarak komplikasyonsuz bir şekilde gerçekleştirilen eksternal sinüs tabanı yükseltme operasyonlarının öncesinde ve operasyondan en az 6 ay sonrasında KIBT ve dijial panoramik radyografi görüntüleri değerlendirildi. Maksiller sinüs hacim değişiklikleri, sinüs genişliği, Schneiderian membran kalınlığı, rezidüel kemik yüksekliği ve maksiller sinüs bölgesinin morfolojisi KIBT görüntüleri kullanılarak, vertikal ve horizontal greft rezorbsiyonu dijital panoramik radyografi kullanılarak hesaplandı. Greft hacmi, greft rezorbsiyonları, elde edilen kemik kazancı ile anatomik ve morfometrik parametreler arası ilişkiler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Operasyon öncesi ortalama maksiller sinüs hacmi 19.3 cm³ ve operasyon sonrası maksiller sinüs hacimlerinin ortalaması 16.05 cm³ olarak ölçüldü. Hastaların operasyondan en az 6 ay sonrası ölçülen greftlenmiş hacim (GH) değerleri en düşük 1.7 cm³ ve en yüksek 5.0 cm³'tü. Ortalama GH, 3.26 cm³ hesaplandı. Eksternal STY operasyonundan en az 6 ay sonraki greftlenmiş hacim (GH), dar ve ortalama sinüs grubunda, geniş sinüs grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulundu. Sinüs genişliği (SG) miktarı arttıkça, vertikal greft rezorbsiyonunun (VGR) istatistiksel anlamlı olarak arttığı bulundu. Rezidüel kemik yüksekliği ile eksternal STY operasyonu sonrası kazanılmış greftlenmiş hacim arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuçlar: Eksternal STY operasyonlarında piezoelektrik cerrahinin ve mikrocerrahi aletlerin kullanımının membran perforasyon riskini önemli derecede azalttığı görülmüştür. Eksternal STY operasyonu planlanan hastalarda operasyon öncesi maksiller sinüs genişliğinin üç boyutlu değerlendirilmesi ile operasyon sonrası greftin vertikal rezorbsiyonu, yeni kemik kazancı ön görülebilir ve implantların uzun vadeli başarısının artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In case of total or partial edentulism, due to vertical and horizontal bone resorption in the maxillary posterior region, it is not possible to perform appropriate implant rehabilitation with standard surgical methods. Sinus floor elevation (SFE) operations provide vertical bone augmentation by elevating the sinus floor in the maxillary posterior region with insufficient bone volume and using the graft material in the resulting space in order to allow implant-supported prosthetic treatments. It has been shown that differences such as graft stability, residual bone height in the maxillary sinus region and sinus width may affect the results of SFE operations. The aim of our study was to evaluate the new bone volume obtained before and at least 6 months after the SFE operation using digital panoramic radiography and cone beam computed tomography (CBCT) images, evaluation of the bone gain obtained after the SFE procedure and comparison of vertical and horizontal graft resorption with the residual bone height and sinus width parameters over time. In addition, it was aimed to evaluate the effect of maxillary sinus morphology on the bone volume gained. Method: In 26 patients, CBCT and digital panoramic radiography images were evaluated before and at least 6 months after external sinus floor elevation operations performed without complications using piezoelectric surgery and microsurgical instruments in 33 maxillary sinus regions. Maxillary sinus volume changes, sinus width, Schneiderian membrane thickness, residual bone height, and morphology of the maxillary sinus region were calculated using CBCT images, and vertical and horizontal graft resorption using digital panoramic radiography. The relationships between graft volume, graft resorptions, bone gain and anatomical and morphometric parameters were statistically compared. Results: The mean maxillary sinus volume before the operation was 19.3 cm³ and the average of the maxillary sinus volume was 16.05 cm³ at least 6 months after the operation. The grafted volume values measured at least 6 months after the operation of the patients were the lowest 1.7 cm³ and the highest 5.0 cm³. The mean grafted volume was calculated as 3.26 cm³. The grafted volume at least 6 months after the external SFE operation was found to be statistically significantly higher in the narrow and mean sinus group compared to the wide sinus group. It was found that as the amount of sinus width increased, the vertical graft resorption increased statistically significantly. There was no statistically significant relationship between residual bone height and grafted volume gained after external SFE operation. Conclusion: It has been observed that the use of piezoelectric surgery and microsurgical instruments in external SFE operations significantly reduces the risk of membrane perforation. In patients who are planned for external SFE operation, with the three-dimensional evaluation of the maxillary sinus width before the operation, vertical resorption of the graft, new bone gain can be predicted and the long-term success of the implants can be increased.