İzolasyon süreci içinde doğum yapan SARS-CoV-2 ile enfekte gebelerin incelenmesi
  1. Tez No: 729612
  2. Yazar: GÜL ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç:Gebe hastalarda doğum şekli ve zamanı ile ilgili net bir seçenek bildirilmemiştir. Hasta gebelerde görülen solunum sıkıntısı nedeniyle doğumların çoğunlukla sezaryenle gerçekleştiği bildirilmektedir. Çalışmamız, izolasyon sürecinde iken doğum yapan SARS-CoV-2 ile enfekte gebelerde doğum şeklinin klinik gidişat ve yönetime etkisi ve gerekliliğinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereç Ve Yöntem:Bu retrospektif kohort çalışması, SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu koronavirüs-2) ile enfekte gebelerin bakımında uzmanlaşmış üçüncü basamak bir pandemi hastanesi olan Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı. Mart 2020 ile Mart 2022 tarihleri arasında hastaneye başvuran ve nazofaringeal sürüntüden ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi ile COVID-19 olduğu doğrulanan ve izolasyon süreci içinde doğum yapan hastaların verileri hastane elektronik sağlık kayıtları kullanılarak geriye dönük olarak analiz edildi. SARS-CoV-2 ile enfekte olan annelerin demografik özellikleri, obstetrik sonuçları, laboratuvar sonuçları ve kliniközellikleri ile ilgili veriler elektronik sağlık kayıtlarından toplanmıştır. Doğum yapan gebe hastalar doğum şekline göre gruplandırılarak COVID-19 klinik progresyonları iki grup arasında ve doğum öncesi ve doğum sonrası olarak değerlendirildi. Bulgular:Çalışmamıza izolasyon sürecindeyken doğum yapan 299 COVID-19 tanılı gebe hasta dâhil edilmiştir. Hastaların %80.9 (n=242)'u obstetrik nedenlerle doğum yapmıştır. 34-37 hafta arası preterm doğum yapma oranı %12.7 (n=38), 34 hafta altı preterm doğum yapma oranı %14 (n=42) saptandı. Sezaryen doğum (SD) oranı %64.5 (n=193) olarak tespit edilmiştir. Primer SDyapan hastalarda en sık doğum endikasyonu sebebi maternal genel durum bozukluğu %36.08 (n=35 ) ve fetal distress %22.6 (n=22) olduğu tespit edildi. Normal vajinal doğumda en sık sebep spontan başlamış travay (su gelişi, dilatasyon ) %84,9 (n=90 ) olduğu görülmüştür. Hastaların komorbidite oranı %23,7 (71) saptandı.Kliniği şiddetli olan gebelerin %35.7 (n=25)'sinde, hafif/orta olanların %25.5 (n=32)'inde en az 1 komorbidite bulunmaktadır (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Aım:It has been revealed that pregnant women are more sensitive and susceptible to the coronavirus disease-2019 (COVID-19) epidemic due to various physiological changes such as immunosuppression and diaphragm elevation, increased oxygen consumption and edema in the respiratory mucosa caused by pregnancy. The clinical severity of COVID-19 pneumonia is more unfavorable in pregnant women than in non-pregnant women, and the need for oxygen and the rate of hospitalization in the intensive care unit have increased. This increased morbidity and clinical severity becomes more evident as the gestational week progresses. In our country, the fight against COVID-19 maintains its importance and seriousness. The number of affected pregnant women is increasing day by day. Our study was planned because there are lack of studieson pregnant women an in order to guide pregnantnwomen with COVID-19 in terms of approach and clinical management in the continuation of the pandemic process. Materıals And Methods: : This retrospective cohort study was conducted in Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital, a tertiary pandemic hospital specializing in the care of pregnant women infected with SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome coronavirus-2). The data of patients who were confirmed to have COVID-19 by reverse transcription polymerase chain reaction (PCR) test from the nasopharyngeal swab and who gave birth within the isolation period between March 2020 and March 2022 were analyzed retrospectively from electronic health records. Data on demographic characteristics, obstetric results, laboratory results and clinical characteristics of mothers infected with SARS-CoV-2 were collected from electronic health records. Results: Two hundred and ninety-nine pregnant women with a diagnosis of COVID-19 who gave birth in isolation period were included in our study. From them 80.9% (n=242) of the patients gave birth for obstetric reasons. The rate of preterm delivery between 34-37 weeks was 12.7% (n=38), and the rate of preterm delivery below 34 weeks was 14% (n=42). The birth rate with cesarean section (CS) was determined as 64.5% (n=193). The most common reason for delivery with primary CS was found to be rapid deterioration in maternal clinical status 36.08% (n=35) and fetal distress 22.6% (n=22). The most common reason for normal vaginal delivery was spontaneous labor (water leakage, dilatation) 84.9% (n=90). Comorbidity rate of the patients was 23.7% (n=71). There is at least 1 comorbidity in 35.7% (n=25) of pregnant women with severe clinical and 25.5% (n=32) of mild/moderate women (p = 0.003).