COVİD-19 pozitif gebelerle yapılan maternal, fetal ve neonatal çalışmaların incelenmesi
Review of maternal, fetal and neonatal studies conducted with COVİD-19 positive pregnant women
  1. Tez No: 887473
  2. Yazar: NESİBE ÖZTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pozitif gebelerle ilgili literatürde yer alan çalışmaları inceleyen bir durum incelemesi (case study) tasarımıdır. Araştırmanın ana amacı, COVID-19'un gebelik ve yenidoğan sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak, bu etkilerin klinik seyrini, komplikasyonları ve yönetim stratejilerini ortaya koymaktır. Çalışma, 2020-2024 yılları arasında yapılmış ve yayımlanmış olan bilimsel makalelerle sınırlandırılmıştır. Literatür taraması PubMed, Scopus, Web of Science, Google Scholar ve YÖK tez veri tabanlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kapsamına dahil edilen 17 makale detaylı bir şekilde incelenmiş ve içerik analizi yöntemiyle veriler toplanmıştır. Literatür taraması yapılırken Türkçe dilinde“Kovid-19 ve gebelik”,“koronavirüs ve gebelik”,“SARS-CoV-2 ve gebelik”,“SARS virüsü ve gebelik”, ingilizce dilinde“Covid-19 and pregnancy”,“Coranavirus and pregnancy”,“SARS-CoV-2 and prenancy”, SARS and pregnancy" ananahtar kelimeleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, COVID-19'un yenidoğanlara dikey geçişine dair yeterli kanıt olmadığını, ancak gebelik sürecinde ciddi maternal ve perinatal sonuçlara yol açabileceğini göstermektedir. Özellikle ağır hastalık durumlarında erken doğum, preeklampsi ve acil sezaryen oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, COVID-19'un gebelerde yüksek düzeyde anksiyete, depresyon ve stres gibi psikolojik etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, COVID-19'un gebelik ve doğum süreçlerindeki etkilerini daha iyi anlamak ve yönetim stratejilerini geliştirmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study is a case study design that examines the literature on COVID-19 positive pregnant women. The main aim of the research is to understand the effects of COVID-19 on pregnancy and neonatal health, reveal the clinical course, complications, and management strategies of these effects. The study is limited to scientific articles published between 2020 and 2024. The literature review was conducted in PubMed, Scopus, Web of Science, Google Scholar, and YÖK thesis databases. A total of 17 articles included in the scope of the research were thoroughly examined, and data were collected using the content analysis method. During the literature review, the following keywords were used in Turkish:“Kovid-19 and pregnancy”,“coronavirus and pregnancy”,“SARS-CoV-2 and pregnancy”,“SARS virus and pregnancy”; and in English:“Covid-19 and pregnancy”,“Coronavirus and pregnancy”,“SARS-CoV-2 and pregnancy”,“SARS and pregnancy”. The findings of the research indicate that there is insufficient evidence for the vertical transmission of COVID-19 to newborns, but it can lead to severe maternal and perinatal outcomes during pregnancy. Particularly in cases of severe illness, an increase in the rates of preterm birth, preeclampsia, and emergency cesarean section has been identified. Additionally, COVID-19 has been found to have high levels of psychological effects such as anxiety, depression, and stress in pregnant women. These findings are important for better understanding the effects of COVID-19 on pregnancy and childbirth processes and for developing management strategies.