Farklı şelasyon ajanlarının kök dentin yüzeyinde meydana getirdiği mineral içeriği değişikliğinin SEM-EDS analizi ile belirlenmesi ve biyoseramik esaslı kök kanal patının dentine bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Determination of the mineral content change caused by different chelation agents on the root dentin surface BY SEM-EDS analysis and evaluation of the effect of bioceramic root canal sealer on dentin bond strength
  1. Tez No: 710681
  2. Yazar: AHMET TAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZLEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı %17 EDTA, %10 CA, %18 HEBP gibi farklı şelasyon ajanlarının, kök dentin yüzeyinde meydana getirdiği mineral içeriği değişikliğinin SEM-EDS analiziyle değerlendirilmesi ve bu ajanlarla irrigasyonun, biyoseramik esaslı Well-Root ST (Vericom, Gangwon-Do, Kore) kanal patının dentine adezyonunun push-out bond strength testiyle ölçülmesidir. Çalışmada 80 adet yeni çekilmiş tek köklü alt premolar diş kullanılmıştır. Tüm dişler koronal kısımları uzaklaştırıldıktan sonra Protaper Next döner eğe sistemiyle X4'e kadar genişletilmiştir. Dişler final irrigasyonda kullanılan şelasyon ajanına göre rastgele olarak 4 gruba ayrılmıştır (n=20). Grup 1: %17 EDTA, Grup 2: %10 CA, Grup 3: %18 HEBP, Grup 4: Distile su (kontrol). Yıkama ve kurutma işlemleri tamamlandıktan sonra her gruptan 8 örneğe koronal, orta ve apikal üçlü bölgelerinde SEM-EDS analizi yapılarak mineral içeriği belirlenmiş ve SEM görüntüleri alınmıştır. Geriye kalan 12 örnek biyoseramik esaslı Well-Root ST kanal patı ve gutta percha ile doldurularak push-out bağlanma dayanımı testi gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz için Kruskall-Wallis ve Dunn testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the mineral content change caused by different chelation agents such as 17% EDTA, 10% CA, 18% HEBP on the root dentin surface by SEM-EDS analysis and irrigation with these agents is to measure the dentin adhesion of bioceramic-based Well-Root ST (Vericom, Gangwon-Do, Korea) root canal sealer by push-out bond strength test. In the study, 80 newly extracted single-rooted lower premolar teeth were used. After removing the coronal parts of all teeth, they were enlarged up to X4 with the Protaper Next rotary file system. The teeth were randomly divided into 4 groups according to the chelating agent used in the final irrigation (n=20). Group 1: 17% EDTA, Group 2: 10% CA, Group 3: 18% HEBP, Group 4: Distilled water (control). After the washing and drying processes were completed, 8 samples from each group were analyzed by SEM-EDS analysis in the coronal, middle and apical parts of the root, and the mineral content was determined and SEM images were taken. The push-out bond strength test was performed by filling the remaining 12 samples with bioceramic-based Well-Root ST sealant and gutta percha. Kruskall-Wallis and Dunn tests were applied for statistical analysis.