Kronik Böbrek Hastalığı Olan Kişilerde FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1'in Hastalık Progresyonu ve Mortalite Üzerine Etkilerinin İncelenmesi
Evaluation of the Effect of FGF-23, IL-1 beta and KIM-1 on Disease Progression and Mortality in Patients with Chronic Kidney Disease
  1. Tez No: 710721
  2. Yazar: EMEL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) artan sıklığı, yüksek tedavi maliyeti nedeniyle ülkemizde ve dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle hastalığın önlenmesi, erken tanısı, progresyonunun geciktirilmesi ve mortalitede prognozun öngörülmesi önem arzetmektedir. Bu çalışmada prediyaliz KBH'nda serum FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1 seviyeleri ile progresyon ve mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne Ocak-Mayıs 2012 tarihleri arasında başvurmuş ve KBH tanısı alan 147 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik ve etyolojik veriler kayıt altına alınıp hastalardan en az 12 saatlik gece açlığından sonra sabah hemogram parametreleri ve biyokimya parametreleri, FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1 düzeyleri çalışılmak üzere kan alındı. 48 ay boyunca ölen hastalar kayıt altına alındı ve ölenler ve yaşayanlarda çalışılan parametreler karşılaştırıldı. Sonuç: Çalışmamızda KBH etyolojisinde Diyabetes Mellitus (DM) ve Hipertansiyon (HT)'un en sık görülen patolojiler olduğu saptandı. 48 aylık takip süresinde hastalarımızın %34.6 (n=51)'sı öldü. Çalışmamızda KBH'nda evre, yaş, CRP, ferritin yüksekliği ve albümin düşüklüğü ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanırken DM varlığının ya da cinsiyetin mortalite üzerine anlamlı etkisi olmadığı görüldü. FGF23, IL-1 beta ve KIM-1'in başlangıç ve 48 ay içindeki değişimlerinin evre değişimine etkisi olmadığı görüldü. Bununla birlikte FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1'in ölen ve yaşayan hastalarda farklılık göstermediği görüldü. Ayrıca FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1 ile magnezyum, FGF-23 ve IL-1 beta ile ürik asit, IL-1 beta ile CRP arasında anlamlı ilişki saptandı. Tartışma: Çalışmamızda 48 aylık izlem sonunda FGF-23, IL-1 beta ve KIM-1'in progresyon ve mortalite üzerine etkileri göz önünde bulundurulduğunda gerek bazal değer gerekse de 48 ay içindeki değişimlerinin mortalite üzerine anlamlı etkisi olmadığı görüldü. KBH'nın hem prognoz hem de mortalitesinin öngörülebilmesi için yeni belirteçlere ve bu belirteçlerin saptanması için de daha geniş kapsamlı ve daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Because of increasing frequency and treatment costs, chronic kidney disease (CKD) is a major public health problem worldwide an in our country. Hence prevention of disease, early diagnosis, delaying the progression and prediction of mortality is impotant. In this study it was aimed to investigate the relationship between progression – mortality and serum FGF-23, IL-1 beta and KIM-1 levels among predialysis CKD patients. Materials and Metods: A total of 147 patients with CKD admitted to Intenal Medicine Department of Bagcilar Training and Research Hospital between January and May 2012 were enrolled into the study. Demographic and etiological data were recorded, and blood samples including hemogram analysis, biochemical parameters and serum FGF-23, IL-1 beta and KIM-1 levels were examined. Patients were followed for 48 months. Demographical and laboratory data of survivors and nonsurvivors were compared. Results: In our study, diabetes mellitus (DM) and hypertension (HT) were major causes of CKD. During the 48 month follow-up period, 51 patients (34.6%) died. Statistically significant relationship was observed between mortality rates and stage of disease, age, high levels of serum CRPand ferritin and decreased serum albumin levels, however the effects of gender and the presence of DM on mortality were statistically nonsignificant. There was no statistically significant difference between survivors and nonsurvivors with regard to serum levels of FGF-23, IL-1 beta and KIM-1. Relationship of serum FGF-23, IL-1 beta and KIM-1 with magnesium as well as serum FGF-23 and IL-1 beta with uric acid and IL-1 beta with CRP were statistically significant. Conclusion: Both initial serum levels and variations during 48 months follow-up period of FGF-23, IL-1 beta and KIM-1 have nonsignificant impact on mortality of CKD patients. Further studies with large number of participants and longer duration of follow-up are required to determine predictors of prognosis and mortality in patients with CKD.