Büyük azı- keser diş hipomineralizasyon (MIH) şiddetinin ve bu durumun çocuklarda ve adölesanlarda ağız diş sağlığı ve yaşam kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the severity of molar incisor hypomineralization (MIH) and its effect on ohrqol in children and adolescents.
  1. Tez No: 710720
  2. Yazar: NARMIN ISMAYILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç. Molar keser diş hipomineralizasyon (MIH) şiddetinin ve bu durumun çocuklarda ve adölesanlarda ağız diş sağlığı ve yaşam kalitesine olan etkisinin ve MIH'lı hastalardaki tükürük parametrelerinin değerlendirilmesi. Yöntem. Bu çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti AD'ye başvuran, yaşları 8-15 aralığındaki hastalardan dişlerinde MIH bulunan 50 hasta (çalışma grubu) ve kontrol grubu olarak dişlerinde MIH bulunmayan 50 hasta dahil edilmiştir. Klinik muayenede; ICDAS II, DMFT/S, dft/s ve dişeti/plak indeksleri, tükürüğün pH, akış hızı, tamponlanma kapasitesi ve element içeriği değerlendirilmiştir. MIH'lı hastalarda ağız ve diş sağlığının genel yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesinde COHIP-SP19 ölçeği kullanılmıştır. Bulgular. Çalışmamız, 57'si kız 43'ü erkek olmak üzere toplam 100 çocuk hasta ile tamamlanmıştır. Ortalama yaş; 10,12±1,85'tir.
Özet (Çeviri)
Objectives. To evaluate the severity and salivary parameters of molar incisor hypomineralization (MIH) and its effect on OHRQoL in children and adolescents. Study design. The study was conducted with 50 children and adolescents aged between 8-15 years who effected with and without MIH applied to Akdeniz University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics. ICDAS II, DMFT/S, dft/s and gingival/plaque indices, saliva pH, flow rate, buffering capacity, element composition were evaluated. The COHIP-SF19 scale was used to evaluate the effect of oral and dental health on general quality of life in patients with MIH. Results. A total of 100 children, 57 females and 43 males (mean age =10.12±1,85) participated in the study.