NAFLD hastalarında karaciğer hastalığının evresi ile serum dallı zincirli amino asitler ve fruktoz düzeyi arasındakı ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stage of liver disease and serum branched chain amino acids and fructose level in NAFLD patients
- Tez No: 710779
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YASEMİN BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmada NAFLD hastalarında hastalık evresi ile fruktoz ve dallı zincirli amino asitler (BCAA) düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tüm katılımcılar ile yüzyüze görüşülerek karaciğer hastalığının öyküsü, ek hastalıkları ve ilaç öyküsü öğrenildi ve antropometrik ölçümleri yapıldı. Elektronik sistemdeki laboratuvar, radyolojik görüntüleme ve karaciğer biyopsi sonuçları incelendi. Son 1 yılda MR-PDFF ve MRE'si bulunmayan bütün hastalara karaciğer MR görüntülemesi yapıldı. NAFLD hastalarından 62'sinin besin tüketim anketi uygulandı. Tüm katılımcılardan tek seferlik 10 cc kan ve idrar örneği alındı. Fruktoz, BCAA ve diğer metabolitlerin serum düzeyleri“Gase Chromotography- Mass Spectroscopy (GC-MS)”kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 132 katılımcı 4 grupta değerlendirildi; 27 kontrol, 63 steatohepatit, 29 erken fibrozis ve 13 ileri fibrozis. Çalışmaya dahil edilen 105 NAFLD hastasının 56'sı (%53) kadın ve ortanca yaşı 49 (20-71) idi. NAFLD hastalarının ortalanca fruktoz alımları 29,6±19,6 g/gün ve toplam enerjiye katkısı %4,8'dü. Fruktoz ve BCAA tüketimi ile klinik parametreler veya karaciğer yağlanması arasında ilişki saptanmadı. Kontrollerle karşılaştırıldığında NAFLD hastalarında serum fruktoz (11,0 vs. 14,7 µmol/ml; p=0,03), izolösin (13,9 vs. 16,7 µmol/ml; p=0,01) ve lösin (48,0 vs. 60,2 µmol/ml; p=0,008) düzeyleri daha yüksek, ancak serum valin düzeyleri (16,3 vs. 17,4 µmol/ml; p=0,41) benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to investigate the relationship between serum levels of fructose and branched chain amino acids (BCAA) and liver disease stage in patients NAFLD. Materials and Methods: The face-to-face interviews were done with all the participants for the history of liver disease, comorbidities and drug treatments, and anthropometric measurements were also made. The electronic system records were reviewed for laboratory results, radiologic imaging and liver biopsy findings. MR-PDFF and MRE were done in all participants who didn't underwent liver MRI within last year. A nutrient consumption questionnaire was administered to 62 of the NAFLD patients. A 10 cc sample of blood and urine were taken for further analysies. The serum levels of fructose, BCAA and other metabolites were measured using the“Gase Chromotography-Mass Spectroscopy (GC-MS)”. Results: One hundred thirty-two participants included in the study were evaluated in 4 groups; 27 controls, 63 steatohepatitis, 29 early fibrosis and 13 advanced fibrosis. Of the 105 NAFLD patients, 56 (53%) were female, and the median age was 49 (20-71) years. The median fructose intake of NAFLD patients was 29.6±19.6 g/day, and its contribution to total energy was 4.8%. There was no correlation between daily consumptions of fructose or BCAA and clinical or liver parameters. Patients with NAFLD had higher serum levels for fructose (11.0 vs. 14.7 µmol/ml; p=0.03), isoleucine (13.9 vs. 16.7 µmol/ml; p=0.01) and leucine (48.0 vs. 60.2 µmol/ml; p=0.008) than controls, but serum valine level was similar (16.3 vs. 17.4 µmol/ml; p=0.41).