Nonalkolik steatohepatit hastalarında noninvaziv fibrozis testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the noninvasive fibrosis tests in nonalcoholic steatohepatitis patients
  1. Tez No: 689617
  2. Yazar: BAHADIR KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nonalkolik steatohepatitte(NASH) karaciğer ilişkili komplikasyonlar ve karaciğer ilişkili mortalite ile en kuvvetli ilişkisi olan parametre fibrozis evresidir. NASH tanısında ise altın standart test karaciğer biyopsisidir. Ancak karaciğer biyopsisinin uygulamadaki bazı kısıtlılıkları nedeniyle her hastaya biyopsi yapılamamaktadır. Bu durumda fibrozis evresini doğru bir şekilde öngörebilecek noninvaziv yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; NASH hastalarına ait demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme verileri ve çeşitli serum fibrozis biyobelirteçleri kullanılarak elde edilen yeni bir noninvaziv skorlama sistemi ile NASH hastalarının değerlendirilmesi ve fibrozis prediksiyonu yapılması amaçlanmıştır. Biyopsi tanılı 56 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar patolojik değerlendirme sonucunda fibrozis evrelerine göre dört gruba ayrılmış ve toplam 59 değişken açısından karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The parameter that has the strongest relationship with liver-related complications and liver-related mortality in nonalcoholic steatohepatitis(NASH) patients is the fibrosis stage. The current gold standard test for the diagnosis of NASH is liver biopsy. However, because of the limitations of liver biopsy, there is an ongoing need for noninvasive methods that can accurately detect the fibrosis stage. The main aim of this study is to develop a new noninvasive scoring system that can predict hepatic fibrosis by using the most relevant variables among the demographic, clinical, laboratory, imaging data and 7 serum fibrosis biomarkers. 56 patients diagnosed as NASH by liver biopsy were prospectively enrolled in the study. Participants were divided into four groups according to fibrosis stage and a comparison was made for a total of 59 variables.