İntraoperatif elektron radyoterapisi alan erken evre meme kanserli olguların erken dönem değerlendirilmesi
Intraoperative electron radiotherapy for patient with early stage breast cancer; Early period of evaluation
- Tez No: 710784
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YÜKSELEN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Erken evre meme kanserinde meme koruyucu cerrahi sonrası adjuvan radyoterapinin rolü oldukça önemlidir. İntraoperatif radyoterapi; cerrahi sırasında tümör yatağına doğrudan uygulanmasına, deri ve deri altı dokunun ışınlama sahasından uzaklaştırılması ile deri dozunun azaltılmasına ve tedavi süresinin kısalmasına olanak sağlar. Ankara Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği olarak yineleme riskinin yüksek olduğu tümör yatağına intraoperatif elektron radyoterapisi (IOERT), parsiyel meme ışınlaması veya boost olarak uygulandı. Parsiyel meme ışınlaması (PMI) için seçilmiş uygun 21 hastaya tümör yatağına 21 Gy tek doz; 17 hastaya ise IOERT boost olarak (9-10 Gy) uygulandı. Parsiyel meme ışınlaması uygulanan hastaların ortanca yaşı 64 (aralık, 53-82) idi. Tüm olgular postmenopozal ve ER reseptörü pozitif idi. Tümör çapı ortanca 1,5 cm (aralık, 0.6- 2.8 cm) idi.Tedavi süresi ortanca 2,04 dakika (aralık, 1,26- 2,44 dakika) idi. Frozen incelemede tüm olguların cerrahi sınırları temiz olmasına rağmen nihai patolojide 2 olguda cerrahi sınırlar bitişik izlendi; iki olguya da mastektomi uygulandı. Nihai patoloji sonucuna göre üç olguya (2 olguda N1mik saptanması, 1 olguda ise perinöral invazyon ve tümör çapının 2 cm'den büyük olması nedeni ile) tüm meme radyoterapisi (TMRT) ekleme kararı alındı. İntraoperatif elektron radyoterapisi boost olarak iki olguda 9 Gy, kalan 15 olguda 10 Gy uygulandı. Ortanca yaş 54 (aralık, 32-72) idi. N evreleri, olguların % 53'ünde (n=9) N0; % 29'unda (n=5) N1; % 18'inde (n=3) N2 idi. İki olguda nihai patolojide cerrahi sınır yakınlığı nedeni ile mastektomi uygulandı. TMRT dozu ortanca 50 Gy (aralık, 46- 50 Gy); TMRT- IOERT arası ortanca süre 132 gün (aralık, 39-197 gün) idi. Ortanca takip zamanı 7,5 ay (aralık, 2- 15 ay) idi. Sonuç olarak intraoperatif radyoterapi, erken evre meme kanserli olgularda daha az cilt toksisitesi ile tedavi süresini kısalttığı için hasta konforunu artıran bir tedavi yöntemidir
Özet (Çeviri)
Intraoperative radiotherapy enable us to deliver radiotherapy directly to the tumour bed, reduce skin dose and shorten duration of treatment time as well. Since November 2012, in Ankara Oncology Hospital, Radiation Oncology Clinic, we have been applying intraoperative electron radiation therapy (IOERT) according to the well defined criteria after multidisciplinary review board approval. Totally thirtyeight patients with early stage breast cancer, suitable for breast conserving surgery, received IOERT between November 2012-February 2014. IOERT was performed as a partial breast irradiation (PBI) with a single dose of 21 Gy for 21 patients and as a boost with 9-10 Gy for 17 patients. The median age for patients who underwent partial breast irradiation was 64 (range, 53-82). All of these 21 patients were postmenopausal and ER receptor positive. Median tumour size 1.5 cm (range, 0.6-2.8 cm). Median treatment duration was 2.04 minutes (range, 1.26 to 2.44 minutes). Sentinel lymph node and surgical margin were both examined in the frozen section. Although surgical margins were adequate in all patients in frozen examination, two patients were found to have close margin in the final pathological reports and mastectomy was applied for them. According to the final pathological evaluation, three cases (two were N1mic and one case had perineural invasion and tumour size was greater than 2 cm) received whole breast irradiation (WBI). Intraoperative electron radiotherapy as a boost was administered as 9 Gy in two patiens and 10 Gy in remaining of 15 patients. Median age was 54 years (range, 32- 72). The N stage distiribution of the patients for N0, N1 and N2 disease were 53% (n = 9), 29% (n = 5) and 18% (n = 3), respectively. Mastectomy was eventually performed in two patiens due to close of the surgical margin. Median dose of whole breast irradiation was 50 Gy (range, 46-50 Gy). The median interval time between WBI and IOERT was 132 days (range, 39-197 days). Median follow-up time was 7,5 months (range, 2-15 months). As a result, IOERT, for patients with early stage breast cancer as a part of breast conserving treatment, offer patients better cosmetic results with less skin toxicity and increases comfort of patients by shortening duration of treatment time